Pešek dojel druhý ve Velké ceně Francie a zvýraznil vedení v MS

LE MANS

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil druhé místo ve Velké ceně Francie a počtvrté v sezóně mistrovství světa kubatury do 125 ccm vystoupil na stupně pro trojici nejlepších. Pátý závod seriálu v neděli na okruhu v Le Mans vyhrál poprvé v kariéře Španěl Sergio Gadea na aprilii, Pešek s derbi i tak zvýraznil své vedení v průběžné klasifikaci. Třetí místo v kubatůře do 125 ccm obsadil teprve šestnáctiletý Brit Bradley Smith na hondě.

V kubatuře do 250 ccm měl zle vyhlížející pád Karel Abraham po kolizi s Francouzem Julesem Cluzelem, oba jezdci ale vyvázli podle dostupných informací bez vážnější újmy. Čtvrté vítězství v sezóně slavil španělský obhájce titulu Jorge Lorenzo na aprilii, naopak nečekaným vítězem královské MotoGP se stal Chris Vermeulen na suzuki. Australan se nejlépe vypořádal s deštěm, který se spustil brzy po startu, a slavil premiérový triumf v MS.

Peškův náskok před Maďarem Gáborem Talmacsim, který v neděli skončil čtvrtý, vzrostl už na devět bodů. Španěl Hector Faubel je po sedmém místě pozadu už o patnáct. Vyrovnaná nejslabší třída poznala v tomto roce už pátého vítěze GP; Pešek se poprvé v kariéře radoval před dvěma týdny v Číně, k tomu přidal i druhé místo v Jerezu a třetí v Kataru.

Pešek se po startu z pátého místa neustále pohyboval v popředí startovního pole, kterému ale od začátku ujel vítěz kvalifikace Mattia Pasini. Postupně se na něj dotáhla skupinka pronásledovatelů včetně Peška, ale bez Talmacsiho a Faubela. Italský jezdec pak potvrdil pověst smolaře této sezóny, a když jej zradila jeho aprilia, musel už počtvrté letos předčasně odstoupit z dobře rozjetého závodu. Čtyřikrát už přitom vyrážel z pole position, dojel však jen v Turecku jako desátý.

Pešek: Je dobré, že největší soupeři dojeli až za mnou

Chvíli nato se Pešek dostal před Smithe, za kterým se držel prakticky celý závod. Stíhací jízdu za mírně "odjetým" Gadeou už ale nedotáhl k vítězství, třebaže v předposledním okruhu zajel nejrychlejší kolo celého závodu. "Když měl Pasini problém, Gadea trochu ujel, a ta mezera byla o trochu větší, než jsem myslel. Už jsem to nedokázal dotáhnout," popsal jednadvacetiletý Pešek rozhodující moment závodu na tiskové konferenci. "Ale největší soupeři dojeli až za mnou, pořád je to dobré," dodal.

Na internetových stránkách týmu Valsir Seedorf Derbi pak uvedl, že závod z jeho strany byl spíše opatrný. "Měl jsem svoje hlavní pronásledovatele za sebou a měl na mysli, že mohu zvýšit vedení v šampionátu. Jsem spokojený. Sezóna je dlouhá a je důležité se závod od závodu postupně ostatním vzdalovat," konstatoval Pešek.

V silnější třídě Lorenzo dosud nevyhrál jen v Turecku, kde byl druhý. V neděli mu byl zpočátku velkým soupeřem loňský šampión stopětadvacítek Alvaro Bautista, který ale po výletu mimo trať ve čtvrtém kole ztratil naděje. Do konce pak na obhájce titulu vyvíjeli tlak Ital Andrea Dovizioso a Alex de Angelis ze San Marina, ale v závěru nedostali šanci na úspěch.

Abraháma srazil z bodované příčky Cluzel

Pro Abrahama skončil závod v šestém kole. V nájezdu do levotočivé zatáčky za ním nedobrzdil Cluzel, načež oba po kontaktu skončili v kotrmelcích. Abraham se v té době pohyboval na konci bodované patnáctky.

Jezdci na nejsilnějších strojích dokončovali závod v hustém dešti, který je donutil v průběhu Grand Prix vyměnit motocykly mokrým obutím. Loterie s nezvyklou zastávkou v boxech nejlépe sedla Vermeulenovi, který vybojoval pro Suzuki první triumf od roku 2000. Jeho dosavadním maximem bylo druhé místo při loňské Velké ceně Austrálie, která se rovněž odehrála v dešti.

Vermeulen vyhrál s velkým náskokem před obhájcem Markem Melandrim z Itálie, třetím místem si celkové vedení upevnil Australan Casey Stoner, protože Valentino Rossi dojel až šestý. Klasifikováno bylo jen 12 jezdců, jako poslední se ztrátou tří kol vítěz kvalifikace Colin Edwards z USA.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Gadea (Šp./Aprilia) 41:50,112, 2. Pešek (ČR/Derbi) -0,478, 3. Smith (Brit./Honda) -2,963, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) -13,516, 5. Olive -13,845, 6. P. Nieto -14,936, 7. Faubel (všichni Šp./Aprilia) -15,098, 8. Cortese (Něm./Aprilia) -15,603, 9. Corsi (It./Aprilia) -15,664, 10. Di Meglio (Fr./Honda) -15,777.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Pešek 91 b., 2. Talmacsi 82, 3. Faubel 76, 4. Corsi 54, 5. Gadea 46, 6. Olive 44.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 43:12,237, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,156, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) -2,733, 4. Barberá (Šp./Aprilia) -5,971, 5. Simon (Šp./Honda) -6,111, 6. Simoncelli (It./Gilera) -22,753, 7. Kallio (Fin./KTM) -23,139, 8. Bautista (Šp./Aprilia) -27,416, 9. Aojama (Jap./Honda) -28,915, 10. West (Austr./Aprilia) -33,950, ...Abraham (ČR/Aprilia) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 120, 2. Dovizioso 88, 3. De Angelis 75, 4. Bautista 64, 5. Barberá 47, 6. Simon 37, ...21. Abraham 5.
MotoGP: 1. Vermeulen (Austr./Suzuki) 50:58,713, 2. Melandri (It./Honda) -12,599, 3. Stoner (Austr./Ducati) -27,347, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -37,328, 5. Hofmann (Něm./Ducati) -49,166, 6. Rossi (It./Yamaha) -53,563, 7. Hopkins (USA/Suzuki) -1:01,073, 8. Capirossi (It./Ducati) -1:21,241, 9. Tamada (Jap./Yamaha), 10. Guintoli (Fr./Yamaha) oba -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Stoner 102, 2. Rossi 81, 3. Pedrosa 62, 4. Melandri 61, 5. Vermeulen 55, 6. Hopkins 48.