Pešek vyhrál první část kvalifikace v Katalánsku

Český reprezentant Lukáš Pešek vyhrál první část kvalifikace na Velkou cenu Katalánska, sedmý závod mistrovství světa silničních motocyklů. Na okruhu v Barceloně v pátek jedenadvacetiletý rodák z Prahy dosáhl času 1:51,119 a druhého Mattiu Pasiniho z Itálie porazil o 51 tisícin sekundy.

Pešek, který kvůli pádu v předešlém závodu v italském Mugellu přišel o vedení v průběžném pořadí seriálu a momentálně je na třetím místě, si v kvalifikaci oproti dopolednímu volnému tréninku výrazně polepšil. Zrychlil o čtyři desetiny sekundy a posunul se z pátého na první místo. Pomohl mu však i fakt, že Pasini nedokázal zopakovat svůj výkon. Ital se totiž jako jediný na katalánském okruhu zatím dokázal ve třídě do 125 ccm dostat pod minutu a 51 sekund.

"Motorka jela výborně a dovolila mi jet ve vyokém tempu. Ve výsledku se odráží skvělá práce celého týmu. Jsem rád, že jsem úvod kvalifikace zvládl, a doufám, že zítra své postavení potvrdím. Nejdůležitější ale stejně bude odjet dobrý závod," prohlásil Pešek na stránkách svého týmu Valsir Seedorf Derbi.

Abraham zatím sedmnáctý

V dvěstěpadesátkách bude v sobotu hájit pole position vedoucí muž pořadí Jorge Lorenzo ze Španělska na aprilii. Obhájce titulu dnes jako jediný pokořil hranici minuty a 46 sekund. Karel Abraham byl o tři sekundy pomalejší a patří mu zatím sedmnáctá pozice.

V trénincích královské třídy MotoGP byl nejrychlejší další Španěl Dani Pedrosa s hondou. Piloti nejsilnějších strojů mají jedinou kvalifikaci na programu v sobotu, kdy se rozhodne o pořadí na startu nedělní Velké ceny i ve slabších kubaturách.