Abraham zajel v dešti v Doningtonu životní závod, skončil desátý

DONINGTON

Český motocyklový jezdec Karel Abraham proměnil deštivou britskou Grand Prix v Donigtonu v životní závod a obsadil v něm desáté místo v kategorii dvěstěpadesátek. Vylepšil tím své dosavadní maximum, kterým byla jedenáctá pozice z loňské Velké ceny Portugalska, kdy závodil ještě ve slabší kubatuře do 125 ccm.

Karel Abraham se svým strojem Aprilia 250 RSW-LE

Náročný závod plný pádů vyhrál podruhé v sezóně Ital Andrea Dovizioso z Itálie na hondě, který krátce před koncem profitoval z karambolu vedoucího Alexe de Angelise. Vítěz kvalifikace ze San Marina vedl ještě dvě kola před cílem, než dostal na vodě smyk. Po pádu ještě svoji aprilii osedlal a uhájil druhé místo.

Sedmnáctiletý Abraham vyrazil v prudkém dešti až z 24. místa, ale po povedeném startu a prvním kole už byl čtrnáctý. Jízdou na jistotu pozici držel a po kolizích řady soupeřů se postupně probil až k šesti bodům, takže takřka zdvojnásobil svůj dosavadní zisk na 13. Mezi devíti odpadlíky, z nichž někteří se ocitli v kačírku i opakovaně, byl i obhájce titulu Jorge Lorenzo. Po pádu přes řidítka se mu už nepodařilo motocykl zprovoznit a jeho náskok v čele šampionátu před Doviziosem se smrskl na 11 bodů.

Výsledky:
Do 250 ccm:
1. Dovizioso (It./Honda) 48:40,173, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -22,102, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -1:03,137, 4. Takahaši (Jap./Honda) -1:03,370, 5. Š. Aojama (Jap./Honda) -1:25,269, 6. Kallio (Fin./KTM) -2:07,333, 7. Simon (Šp./Honda), 8. Wilairot (Thaj./Honda), 9. Linfoot (Brit./Aprilia), 10. Abraham (ČR/Aprilia) všichni -1 kolo.
Pořadí MS (po 7 z 17 závodů): 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 153, 2. Dovizioso 142, 3. De Angelis 135, 4. Bautista 100, 5. Barberá (oba Šp./Aprilia) 71, 6. Simon 61, ...19. Abraham 13.