Pešek nestačil v úvodní kvalifikaci v Assenu jen na Pasiniho

ASSEN/PRAHA

Motocyklista Lukáš Pešek obsadil v úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska v Assenu druhé místo. Český jezdec ve čtvrtek nestačil v kubatuře do 125 ccm jen na Itala Mattiu Pasiniho, za kterým zaostal o 18 setin sekundy.

Ještě tři minuty před vypršením půlhodinového tréninkového limitu byl Pešek, který absolvoval 14 kol, dokonce na pole position, ale pak ho předstihl Pasini, jenž vyhrál šest z osmi letošních kvalifikací.

„Rychlá trať v Assenu je taková srdcovka, nesmíte tu mít strach jet odvážně do zatáček. Po delším čase jsem měl dobrý pocit z toho, jak motorka jela, určitě lze ale ještě v pátek zrychlit," tvrdil Pešek, který je v průběžném pořadí šampionátu třetí. Před ním figurující Maďar Talmacsi a Španěl Faubel stojí zatím až v druhé řadě, protože byli o sekundu pomalejší a patří jim 6., resp. 7. místo.

„Uděláme ještě malé úpravy na převodovce, protože v některých úsecích tratě se motocykl na 5. rychlostní stupeň rozjížděl pomaleji než bych potřeboval. Doladíme také pérování motocyklu, protože vzhledem k problémům v ranním volném tréninku jsme neměli možnost motocykl optimálně nastavit,“ řekl Lukáš Pešek.

V kubatuře do 250 ccm obsadil český jezdec Karel Abraham 20. místo, které mu zajišťuje pátou řadu na startovním roštu. Kvalifikaci vyhrál obhájce titulu Jorge Lorenzo.

O pořadí na startovním roštu závodu, který se tentokrát koná v sobotu, se rozhodne v pátek.

Velká cena Nizozemska - 1. kvalifikace
125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 1:45,603, 2. Pešek (ČR/Derbi) 1:45,783, 3. Corsi (It./Aprilia) 1:46,198, 4. Gadea (Šp./Aprilia) 1:46,204, 5. Cortese (Něm./Aprilia) 1:46,216, 6. Talmácsi (Maď./Aprilia) 1:46,416.
250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:39,958, 2. Doviziozo (It./Honda) 1:40,681, 3. Bautista (Šp./Aprilia) 1:41,128, 4. H. Aojama (Jap./KTM) 1:41,226, 5. Barberá (Šp./Aprilia) 1:41,367, 6. Lüthi (Švýc./Aprilia) 1:41,408, ...20. Abraham (ČR/Honda) 1:43,894.