Pešek dojel v Assenu sedmý

ASSEN

Motocyklový závodník Lukáš Pešek obsadil v sobotní Velké ceně Nizozemska na okruhu v Assenu sedmé místo. Devátý závod mistrovství světa vyhrál ve třídě do 125 ccm Ital Mattia Pasini, který si zopakoval týden staré vítězství z britské Grand Prix. V kubatuře do 250 ccm dojel patnáctý Karel Abraham a bodoval popáté v sezóně.

Pešek startoval z druhého místa a po předchozích třech nevydařených závodech opět útočil na stupně vítězů, za kterými nakonec zaostal o necelých pět desetin sekundy. V průběžném pořadí seriálu neudržel třetí pozici a je čtvrtý se ztrátou 35 bodů na Španěla Hectora Faubela, který si pojistil vedoucí pozici druhým místem.

Pro prvenství si dojel s velkým náskokem neohroženě Pasini, za nímž svádělo boj o další medailové pozice hned šest jezdců. V cílové rovince byli z této skupiny nejrychlejší Faubel a jeho nejbližší pronásledovatel v šampionátu Maďar Gábor Talmácsi.

Peškovi naopak závěr nevyšel a projel cílem jako poslední z této šestice jen o setinu sekundy za šestým Japoncem Tomojošim Kojamou. Z třetí pozice v šampionátu českého jezdce odsunul čtvrtý v cíli Španěl Sergio Gadea, před Peškem má k dobru jen dva body.

Závodu dominovali jezdci na apriliích, kteří obsadili prvních pět míst. Až pak následovala Kojamova KTM a Peškova derbi. Pasini, kterého v úvodu sezóny ničily technické potíže, se díky druhému letošnímu triumfu posunul už na průběžné sedmé místo.

Lorenzo vyhrál už pošesté

Ve dvěstěpadesátkách vyhrál už pošesté v sezóně Španěl Jorge Lorenzo, jenž si vynahradil zklamání z Doningtonu, kde po pádu nedojel. V Assenu zopakoval loňský triumf a udělal další krok za obhajobou titulu. Před druhým Italem Andreou Doviziosem vede o 23 bodů.

Abraham litoval, že se mu v úvodu nepovedlo odjet ze skupiny spolu s Italem Fabriziem Laiem, který skončil jedenáctý. "Měl jsem na to ho dojet a držet s ním tempo. Bohužel byl přede mnou další jezdec a já jsem nebyl schopen ho předjet. Na rovince mě vždycky ucvakl a na brzdy jsem to nestihl," uvedl český jezdec v tiskové zprávě týmu Cardion AB. "Motorka byla perfektně nastavená, až od půlky závodu mi začaly klouzat pneumatiky," řekl Abraham. Přesto v druhé polovině závodu zajel svá dvě nejrychlejší kola.

Rossi z 11. místa k vítězství

V MotoGP triumfoval Ital Valentino Rossi, přestože startoval až z jedenácté pozice. Na trati svedl sedminásobný mistr světa další velkou bitvu s Australanem Caseym Stonerem, kterého porazil o necelé dvě sekundy a snížil jeho náskok v čele seriálu na 21 bodů.

Vítěz kvalifikace Australan Chris Vermeulen dojel poslední šestnáctý poté, co se srazil s Francouzem Randym de Punietem a upadl. V letošní sezóně tak dál platí pravidlo, že držitel pole position v královské třídě závod nevyhrává.