Pešek vyhrál při prvním startu v Misanu kvalifikaci

MISANO

Motocyklista Lukáš Pešek vyrazí poprvé v sezóně do závodu mistrovství světa z prvního místa. Jednadvacetiletý Čech vyhrál v kategorii do 125 ccm sobotní kvalifikaci na Velkou cenu San Marina v Misanu, kde se o body do šampionátu bojuje poprvé od roku 1993. Peškovi stačilo vyhrát v sobotu, páteční část byla pro všechny tři kubatury kvůli hustému dešti zrušena.

"Je to super a jsem hodně spokojený. Nečekal jsem to, ale tak to chodí, že když to člověk nejmíň čeká, tak se mu zadaří," řekl Pešek, který předpokládal, že kvalifikaci ovládnou italští jezdci. "Vyrostli tady, bydlí poblíž. Čekal jsem, že to budou mít hodně najetý," vysvětlil jedenadvacetiletý jezdec.

Třetí muž celkového pořadí MS na motocyklu značky Derbi porazil o tři tisíciny sekundy lídra šampionátu Hectora Faubela ze Španělska, třetí Mattia Pasini zaostal jen o jedenáct tisícin. První řadu zkompletuje druhý muž průběžného hodnocení Gábor Talmacsi. "Měl jsem štěstí," řekl Pešek, který zajel nejrychlejší kolo kvalifikace v jejím naprostém závěru a posunul se z provizorní třetí příčky, k minimálním rozdílům.

Český závodník se z pole position radoval potřetí v kariéře, v předešlých dvou případech z ní vytěžil třetí místo v závodě. "Bednu bych bral všema deseti. Třetí místo by bylo super," uvedl k závodu nejslabší kubatury, který začne v neděli v 11:00.

Kvalifikaci královské třídy MotoGP ovládl lídr šampionátu Casey Stoner z Austrálie, jenž vybojoval pole position počtvrté za sebou. Mladý Australan na ducati dnes odsunul na druhé místo svého pronásledovatele v MS Valentina Rossiho. Slavný Ital má na Stonera odstup 60 bodů a dnes ztratil 176 tisícin. Do první řady se ještě postaví dnes třetí úřadující mistr světa Nicky Hayden z USA.

V dopoledním tréninku měl hrůzně vypadající pád Marco Melandri, kterého jeho honda katapultovala ze sedla. Italský závodník se však dokázal vrátit na kvalifikaci a obsadil alespoň dvanácté místo.

Svou dominanci ve čtvrtlitrech potvrdil vedoucí muž šampionátu a úřadující mistr světa Jorge Lorenzo na aprilii, jenž vyhrál kvalifikaci poosmé v sezoně. Český zástupce Karel Abraham skončil dvacátý a odstartuje z konce páté řady.

Výsledky kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Pešek (ČR/Derbi) 1:43,370, 2. Faubel (Šp./Aprilia) 1:43,373, 3. Pasini (It./Aprilia) 1:43,381, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) 1:43,541, 5. Corsi (It./Aprilia) 1:43,611, 6. Kojama (Jap./KTM) 1:43,695.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:38,395, 2. Dovizioso (It./Honda) 1:38,558, 3. Barberá (Šp./Aprilia) 1:38,733, 4. H. Aojama (Jap./KTM) 1:38,826, 5. Kallio (Fin./KTM) 1:39,007, 6. Bautista (Šp./Aprilia) 1:39,023, ...20. Abraham (ČR/Aprilia) 1:41,545
MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 1:33,918, 2. Rossi (It./Yamaha) 1:34,094, 3. Hayden (USA/Honda) 1:34,469, 4. De Puniet (Fr./Kawasaki) 1:34,506, 5. Hopkins (USA/Suzuki) 1:34,536, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 1:34,580