Motocykly

Motocyklista Pešek byl v Motegi v první kvalifikace šestý

21. září 2007 07:31 - MOTEGI

Český reprezentant Lukáš Pešek obsadil šesté místo v úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Japonska, čtrnáctý závod mistrovství světa silničních motocyklů. Jednadvacetiletý rodák z Prahy si tak v pátek provizorně zajistil místo ve druhé řadě na nedělním startu kategorie do 125 ccm.

Nejlepšího času dosáhl v Motegi Ital Mattia Pasini, který porazil lídra průběžného pořadí nejslabší kubatury a v pátek druhého Gábora Talmacsiho o 187 tisícin sekundy. Pešek, jenž byl před rokem v Japonsku pátý a nyní bojuje o konečné třetí místo v seriálu, zaostal za Pasinim téměř o jednu vteřinu.

"S postavením ve druhé řadě jsem zatím spokojený. Necítil jsem se totiž moc dobře. Stále jsem se nevyrovnal s časovým posunem a už druhou noc jsem prakticky nespal. Navíc je tady docela horko, přes třicet stupňů," uvedl Pešek na svých oficiálních internetových stránkách. Moc spokojen zatím není ani s nastavením svého motocyklu Derbi. "Motor nešel příliš dobře odspodu. Ukázalo se, že směs byla příliš bohatá, takže v sobotu budeme na nastavení karburátoru a celého motocyklu ještě pracovat," vysvětlil Pešek.

Čtvrtý muž průběžného pořadí nejslabší kubatury ale doufá, že v sobotu své časy i výsledek vylepší. "Doufám, že budu tak unavený, že budu v noci konečně spát, abych byl na zítřejší kvalifikaci v pohodě," přál si závodník, který bydlí v hotelu asi hodinu cesty od okruhu. "Kromě závodiště jsem toho moc neviděl," přiznal Pešek, který už ale před odletem do Motegi prozradil, že jej Japonsko "moc nebere".

V MotoGP byl nejrychlejší Pedrosa

Ve dvěstěpadesátkách přenocuje na provizorní pole position Fin Mika Kallio, který v Motegi vyhrál poslední dvě Grand Prix ještě v nižší kubatuře. Čerstvý otec byl o desetinu vteřiny rychlejší než Španěl Hector Barbera. Lídr šampionátu Jorge Lorenzo se ve druhé části pokusí vylepšit šesté místo, český jezdec Karel Abraham zase své třiadvacáté.

Nejrychlejším mužem tréninku v nejsilnější kategorii MotoGP byl Daniel Pedrosa. Španělský jezdec, mistr světa tříd do 125 i 250 ccm, se v pátek zároveň mohl radovat z prodloužení kontraktu u svého týmu. Stáj Repsol Honda s ním podepsala spolupráci na další dvě sezóny.

O definitivním postavení na startu rozhodne druhá část kvalifikace, která se uskuteční v sobotu.

Výsledky 1. části kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 1:58,283, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) 1:58,470, 3. Corsi (It./Aprilia) 1:58,764, 4. Kojama (Jap./KTM) 1:58,915, 5. Faubel (Šp./Aprilia) 1:59,078, 6. Pešek (ČR/Derbi) 1:59,200.
Do 250 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 1:52,053, 2. Barbera (Šp./Aprilia) 1:52,157, 3. H. Aojama (Jap./KTM) 1:52,242, 4. De Angelis (San Mar./Aprilia) 1:52,329, 5. Dovizioso (It./Honda) 1:52,417, 6. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:52,427, ...23. Abraham (ČR/Aprilia) 1:56,225.

Časová osa: Motocykly