Živě

Kornfeil řekl nečekaně sbohem: Sport, který jsem miloval, mě už taky ubíjel

20. ledna 2020 10:39 - Praha

Přišlo to jako blesk z čistého nebe, motocyklista Jakub Kornfeil v pondělí nečekaně ukončil kariéru. Šestadvacetiletý jezdec vystoupil v závodech třídy Moto3 pětkrát na stupně vítězů v závodech mistrovství světa. Po loňské sezoně oznámil odchod ze šampionátu také Karel Abaraham, takže jediným českým zástupcem v MS zůstává Filip Salač ve třídě Moto3.

 

jakubkornfeil.com

„Končím s profesí motocyklového závodníka. Učinit rozhodnutí, před kterým občas stojí každý, kdo chce dosáhnout svého vytouženého cíle, bývá v životě to nejtěžší, ale já už nechtěl nic odkládat," přiblížil Kornfeil, jehož v listopadu, kdy dojel poslední závod loňského šampionátu ve Valencii, ani ve snu nenapadlo, že to bylo loučení.

V mistrovství světa se poprvé objevil na divokou kartu v roce 2009, kdy zároveň ovládl pohár talentů Red Bull Rookies Cup. Od roku 2010 pak absolvoval celý kompletní seriál a celkově odjel 174 závodu ve třídě Moto3 (dříve do 125 ccm) „Mám sice platnou smlouvu s týmem RBA Skull Rider, nicméně po komunikaci se všemi sponzory, na kterých moje kariéra stála, jsem byl nucen učinit tento zásadní krok," uvedl Kornfeil, jehož nejlepším celkovým umístění v MS zůstanou osmá místa z let 2016 a 2018.

Motocyklista Jakub Kornfeil ukončil závodní kariéru.

Luboš Pavlíček, ČTK

„Sport, který jsem miloval a který mě naplňoval, a kvůli kterému jsem byl ochotný každý závodní víkend riskovat, možná se dá říct, že i nasazovat život, mě v poslední době i ubíjel," připustil Kornfeil, že se toho pocitu nezbavil ani přes zimní pauzu.

Kornfeil v Japonsku nedojel, zraněný Salač ani Abraham nebodovali

Rodák z Kyjova žije v Rohatci na Hodonínsku a ve volném čase se rád prohání po vodní hladině na jetsurfu. Sám říká, že jeho vnitřní já zůstává motocyklovému sportu věrné. „K profi výkonu bych ale potřeboval mít čistou hlavu a klid na duši. Nešlo žít v nejistotě, za to by mi závodění nestálo," uvedl.

„V práci či byznysu máte mnohdy na rozhodování minuty, hodiny, dny, někdy i týdny, v mém sportu jsem se musel rozhodovat v tisícinách vteřiny. Teď jsem ale všechno rozvážil pečlivě a vyšlo mi z toho rozloučení s mistrovstvím světa a profesionální kariérou," řekl Kornfeil, jenž se poprvé dostal na stupně vítězů před pěti lety na mokru v anglickém Silverstonu, kde dojel druhý.

Český závodník Jakub Kornfeil.

Facebook

V témže roce získal další pódiové umístění ve Valencii, o rok později to dokázal v Malajsii. Předloni na Masarykově okruhu v Brně prožil asi vrchol kariéry, když získal pole position v závodě dojel třetí. V minulém ročníku šampionátu dojel v červenci třetí v nizozemském Assenu. „Tohle všechno zůstávají krásné zážitky a děkuji všem blízkým a známým, kteří mi pomohli dosáhnout takových met," prohlásil Kornfeil.

„Můj největší dík a velký obdiv ale patří rodině, která mi vytvořila zázemí, abych mohl jít cestou motocyklového závodníka. Jsem neskonale vděčný tátovi s mámou, obětovali tomu všechno. Vždycky jsem se snažil odevzdávat své maximum na tratí, tak i mimo ni, bylo to mé vnitřní životní poselství. Sám pro sebe se cítím jako vítěz, byť jsem nikdy závod mistrovství světa silničních motocyklů nevyhrál," přiblížil Kornfeil, jenž o svých plánech do budoucnosti hodlá informovat později.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.