Rubriky:

Motocykly

Stoner je šampiónem MotoGP, Pešek byl po pádech dvanáctý

23. září 2007 08:13 - MOTEGI

Casey Stoner se stal mistrem světa v královské motocyklové třídě MotoGP. První titul v kariéře si Australan na ducati zajistil už tři závody před koncem sezóny v japonském Motegi. V kubatuře do 125 ccm se nedařilo Lukáši Peškovi, jenž obsadil dvanácté místo. Pro Karla Abrahama skončil závod dvěstěpadesátek hned v prvním kole.

Stonerovi stačilo ke korunovaci mistrem světa šesté místo, protože jeho rival Ital Valentino Rossi s yamahou skončil po technických problémech třináctý a ztratil šanci vybojovat letos šestý titul v nejsilnější kubatuře. Závod vyhrál Stonerův týmový kolega Ital Loris Capirossi, který ovládl japonskou Grand Prix potřetí za sebou a umocnil dnešní úspěch Ducati.

Velkou cenu v Motegi výrazně ovlivnilo počasí. Napínavý boj v MotoGP nabídl divákům i zřídka vídanou situaci s výměnou motocyklů v průběhu závodu, na které vydělal Capirossi. Zkušený Ital zajel na osychající trati do depa záhy a na "suchých" pneumatikách získal na své soupeře výrazný náskok.

Naděje Rossiho pohřbila výměna stroje

Naopak naděje Rossiho, který na mokru vedl, pohřbila právě výměna stroje. Jeho náhradní motocykl nefungoval a italský idol musel znovu do boxů, čímž přišel o umístění před Stonerem, které by mu uchovalo teoretickou šanci na celkový triumf v seriálu.

Australan se stal v 21 letech a 332 dnech druhým nejmladším mistrem světa v královské třídě. Američanovi Freddiemu Spencerovi bylo při celkovém vítězství v roce 1983 o 57 dní méně. "Tohle je neskutečná chvíle. Ten pocit se nedá s ničím srovnat, chybí mi slova. Nečekali jsme, že bychom mohli získat titul zrovna tady," řekl rozesmátý Stoner, který startoval z deváté pozice.

Vítěz osmi z dosavadních patnácti letošních závodů vykročil ve stopách legendárního krajana Micka Doohana, který získal před devíti lety poslední ze svých pěti titulů v nejsledovanější třídě.

Rossi začínal v první řadě a zdálo se, že by mohl Stonerovu korunovaci odložit. "Valentino měl problémy, takže to přišlo hodně nečekaně. Vážně jsem si nemyslel, že dneska ze mě bude mistr světa," řekl australský mladík. Ducati získala díky Stonerovi první titul v MotoGP a narušila hegemonii japonských výrobců, kteří v nejsilnější kubatuře vládli od roku 1975.

Rossi doplatil na nevyrovnané výkony své yamahy

Rossi prohlásil, že Stoner si titul zasloužil. On sám prý doplatil na nevyrovnané výkony své yamahy. "Bojovali jsme, ale měli jsme pár problémů a nakonec jsme druzí," uvedl Ital, který se také loni musel spokojit s druhým místem za Američanem Nickym Haydenem. Litoval zejména své chyby na Sachsenringu a poruchy motoru v Misanu, kde v obou případech nedojel. "Není to špatné, byla to náročná sezóna," řekl Rossi. Porážku v šampionátu chce Stonerovi alespoň částečně odvést v příští Grand Prix, která se pojede na australské půdě.

Pešek si až do osudných pádů vedl dobře. Sice se mu, jak je v této sezoně zvykem, nevydařil start, ale rychle se z dvanácté pozice posunul do popředí a po šestém kole mu patřilo páté místo. Pak však přišel v jedné z pravotočivých zatáček pád, po němž klesl na devatenácté místo.

Po návratu na trať zajížděl tovární jezdec Derbi opět jedny z nejrychlejších časů a znovu postupoval vpřed. Devět kol před cílem ale upadl Pešek podruhé a jeho šance na dobrý výsledek definitivně zhasly. I tentokrát se mu podařilo nepoškodit motocykl, a tak se mohl vrátit na dráhu a dokázal alespoň bodovat. Na vysněnou třetí pozici v MS však ztrácí tři závody před koncem už dvacet bodů.

"Motorka jela skvěle a já se snažil co nejrychleji získat zpět ztracené pozice. Ale ustřelil mi předek a uklouzl jsem. Vrátil jsem se do závodu, ale znovu jsem upadl. Bojovat se však musí," uvedl Pešek na internetové stránce týmu Valsir Seedor Racing.

Pasini si dojel pro čtvrtý triumf v sezóně

Pro čtvrtý triumf v sezóně si dojel vítěz kvalifikace Ital Mattia Pasini s aprilií, který se do čela dostal hned po startu a první místo ani na chvilku neopustil. Za ním se téměř celou dobu držel Maďar Gábor Talmacsi, kterého pouze na chvilku odsunul na třetí místo Mike di Meglio. Francouz se však zařadil do početné skupiny jezdců, kteří upadli a Talmacsi o čtyři body zvýšil svůj náskok v čele MS. Jeho hlavní soupeř v boji o titul Hector Faubel ze Španělska dojel třetí a ztrácí devět bodů.

Ve třídě do 250 ccm vybojoval svůj premiérový úspěch Fin Mika Kallio s KTM a navázal na svá vítězství v Motegi v nejslabší kubatuře z minulých dvou let. Letošní suverén Španěl Jorge Lorenzo mohl v případě vítězství a zaváhání soupeřů už dnes obhájit titul, ale skončil jedenáctý. V čele šampionátu má stále výrazný náskok 36 bodů před Italem Andreou Doviziosem, který dojel druhý.

Abraham na trati dlouho nepobyl. Po zahřívacím tréninku si pochvaloval zvolené pneumatiky, pro závod však mechanici vybrali jiné. "To byla chyba. Zadní pneumatika mi hodně klouzala a hned v prvním kole jsem spadl," uvedl český jezdec v tiskové zprávě.

Další závod se uskuteční 14. října na australském Phillip Islandu.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 46:29,900, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) -2,985, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -22,405, 4. Di Meglio (It./Honda), 4. Di Meglio (Fr./Honda)-33,751, 5. Olive (Šp./Aprilia) -37,351, 6. Corsi (It./Aprilia) -39,062,...12. Pešek (ČR/Derbi) -1:10,334.
Pořadí MS (po 14 ze 17 závodů):
1. Talmacsi 229 bodů, 2. Faubel 220, 3. T. Kojama (Jap./KTM) 156, 4. Pasini 144, 5. Corsi 142, 6. Pešek 136.
Do 250 ccm:
1. Kallio (Fin./KTM) 48:28,585, 2. Dovizioso (It./Honda) -4,893, 3. Barbera (Šp./Aprilia) -21,527, 4. Takahaši (Jap./Honda) -23,488, 5. De Angelis (San Marino/Aprilia) -25,378, 6. Simon (Šp./Honda) -42,264,...Abraham (ČR/Aprilia) nedokončil.
Pořadí MS (po 14 ze 17 závodů):
1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 262, 2. Dovizioso 226, 3. De Angelis 208, 4. Bautista (Šp./Aprilia) 161, 5. Barbera 146, 6. H. Aojama 116, ...18. Abraham 24.
MotoGP:
1. Capirossi (It./Ducati) 47:05,484, 2. De Puniet (Fr./Kawasaki) -10,853, 3. Elias (Šp./Honda) -11,526, 4. Guintoli (Fr./Yamaha) -12,192, 5. Melandri (It./Honda) -28,569, 6. Stoner (Austr./Ducati) -31,179.
Pořadí MS (po 15 z 18 závodů):
1. Stoner 297, 2. Rossi (It./Yamaha) 214, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 188, 4. Hopkins 156, 5. Vermeulen (Austr./Suzuki) 152, 6. Melandri 148.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly