Pešek si v Austrálii připsal druhý triumf v MS

PHILLIP ISLAND

Český motocyklový reprezentant Lukáš Pešek vyhrál Velkou cenu Austrálie ve třídě do 125 ccm a připsal si druhý triumf v kariéře v seriálu mistrovství světa. V průběžném pořadí nejslabší kubatury se posunul dva závody před koncem šampionátu na čtvrtou pozici. V čele je stále Maďar Gábor Talmacsi, který byl na Phillip Islandu až osmý.

Jedenadvacetiletý Pešek odstartoval do závodu z první řady a hned od počátku se držel na předním pozicích. Start se mu totiž, na rozdíl od předešlých Velkých cen, vydařil. V čele se nejčastěji střídal s italským vítězem kvalifikace Mattiou Pasinim, který však deset kol před koncem začal ztrácet a propadal se v pořadí. Největšími Peškovými soupeři tak byli Španělé Joan Olive, Esteve Rabat a Hector Faubel. Vedoucí skupina však měla většinou sedm až jedenáct členů.

V patnáctém kole si Pešek vypracoval náskok šest desetiny vteřiny, ale soupeři v čele s Faubelem jej opět dojeli. Bylo tak jasné, že o vítězi patnáctého podniku MS se rozhodne až na nezvykle dlouhé cílové rovince. Díky tomu, že na Phillip Islandu foukal poměrně silný protivítr, měli většinou výhodu jezdci, kteří do ní najížděli schovaní za svými soupeři.

Český jezdec však dokázal, že si v Austrálii na oblíbeném okruhu věří. "Několikrát jsem při předjíždění zariskoval, ale věřil jsem si," uvedl Pešek na stránce svého týmu Valsir Seedorf. Do posledního kola vjel na prvním místě a podařilo se mu vypracovat si dostatečný náskok, aby jej nikdo nemohl na rovince předjet. "Motorka byla perfektní i na rovinkách. Sehrál jsem to nádherně, taktika vyšla dokonale," pochvaloval si český pilot na tiskové konferenci.

Pešek: Tohle vítězství má pro mě velkou cenu

Pešek tak po třech nepříliš vydařených závodech dokázal navázat na medailovou pozici z Brna a po výhře v Číně si připsal druhý triumf v MS. V průběžném pořadí seriálu se posunul z šesté pozice na čtvrtou a na třetího Tomojošiho Kojamu nyní ztrácí pět bodů. "Tohle druhé vítězství má pro mne velkou cenu. Druhá polovina sezóny byla strašně těžká, ale teď se mi konečně zase vrátily dobrý pocit a sebedůvěra. Tým taky odvedl vynikající práci," doplnil Pešek.

O titulu mistra světa se rozhodne mezi Talmacsim a Faubelem, jenž náskok svého týmového kolegy díky nedělnímu třetímu místu stáhl na jeden bod. Druhý byl Olive.

Abraham dojel třinácté pozice

Závod dvěstěpadesátek zcela ovládl suverén letošní sezóny Jorge Lorenzo ze Španělska, který se usadil hned po startu na prvním místě a postupně zvyšoval náskok až na konečných bezmála 20 vteřin. Úřadující šampión vyhrál již devátou Velkou cenu v letošním roce a k zisku titulu mu stačí získat už jen pět bodů. Lorenzo se mohl z celkového triumfu radoval již v Austrálii, ale jeho hlavní soupeř Ital Doviziozo dojel na Phillip Islandu třetí a zachoval si teoretické šance.

Druhý český účastník v MS Karel Abraham se po startu posunul z 21. místa na dvanáctou pozici a na bodovaných místech se pohyboval až do cíle. Nakonec byl třináctý, podeváté v sezóně bodoval a díky zisku tří bodů se v MS posunul na sedmnáctou pozici.

"Start jsem měl opět výborný a hned po první zatáčce jsem se pohyboval na jedenáctém místě. Všechna první kola se mi jelo dobře, pak mi bohužel začala klouzat zadní pneumatika," uvedl v tiskové zprávě Abraham. "Je to velká škoda, držel jsem se Takahašiho a myslím, že jsme mohli do cíle dojet spolu. Zbytek závodu jsem odjel sám, bez závěsu za skupinou," dodal.

V královské kubatuře MotoGP přivedl domácí diváky do varu Casey Stoner, který si jako už jistý mistr světa dojel pro deváté vítězství v sezóně. Jednadvacetiletý šampión na ducati napodobil slavného Micka Doohana, který jako poslední Australan dokázal vyhrát před svými diváky v roce 1998.