Španěl Lorenzo slaví titul mistra světa, Pešek skončil v Malajsii až šestý

SEPANG (MALAJSIE)

Španělský motocyklista Jorge Lorenzo si na okruhu v malajsijském Sepangu s předstihem zajistil titul mistra světa ve dvěstěpadesátkách. Český jezdec Lukáš Pešek obsadil v nedělní Velké ceně až šesté místo a vzdálila se mu tak třetí pozice v konečném hodnocení třídy do 125 ccm.

Jeho hlavní konkurent Tomojoši Kojama z Japonska byl totiž v Sepangu druhý a před posledním závodem seriálu má před Peškem náskok 15 bodů.

Jedinou třídou, ve které ještě není o králi letošní sezóny rozhodnuto, zůstaly stopětadvacítky.  K titulu má nejblíže Maďar Gábor Talmacsi, který byl v Malajsii nejrychlejší a před závěrečným závodem ve Valencii má v čele MS desetibodový náskok.

Jedenadvacetiletý Pešek přišel o šanci na lepší výsledek hned na startu, který se mu nevydařil. Tovární jezdec Derbi startoval po sedmém místě v kvalifikaci z druhé řady, ale propadl se až za patnáctou pozici a přišel tak o reálnou šanci bojovat o stupně vítězů. Jeho odstup od čela závodu totiž byl víc než deset vteřin.

Lorenzovi stačilo k titul třetí místo

V dalších kolech však Pešek zajížděl stabilní časy, začal se prokousávat startovním polem vpřed a postupně se dostal na dohled skupince bojující o druhé až osmé místo. V čele jezdil osamocený Talmacsi. Dvě kola před cílem se Peškovi podařilo definitivně se do skupiny začlenit. K posunu ve výsledkové listině mu poté pomohly pády Espargara a Corteseho, ve finiši se ale předvedl i sám český závodník, jenž předstihl Corsiho a Pasiniho a dojel šestý.

Přestože tak mohl být jezdec týmu Valsir Seedorf Derbi spokojen se svým výkonem, hlavně v druhé polovině závodu, v průběžném pořadí MS se jeho odstup od třetí pozice zvětšil z pěti na 15 bodů. Kojama se totiž v závěru dnešního klání v Sepangu posunul na druhé místo a díky tomu, že porazil Faubela, udělal radost i Talmacsimu.

Ve dvěstěpadesátkách stačilo Lorenzovi k obhajobě titulu dojet na jedenáctém místě a získat pět bodů. Po startu se držel na druhé pozici za Italem Doviziosem, který mohl jako jediný jeho korunovaci překazit. V polovině závodu se dvacetiletý Španěl dostal do čela, ale pět kol před koncem si se svým velkým soupeřem pozice opět vyměnili.

Abraham podesáté bodoval

Když se poté k vedoucí dvojici připojili tři pronásledovatelé, Lorenzo takticky zvolnil a nepouštěl se do soubojů. Jeho rozhodnutí se po chvilce ukázalo jako velmi prozíravé, neboť pro Doviziosa závod po kontaktu s Kalliem předčasně skončil. Pro vítězství si nakonec dojel Japonec Hiroši Aojama, nejvíce slavit však mohl třetí Lorenzo, který tak do královské kubatury MotoGP přejde jako dvojnásobný světový šampion.

Na stupně vítězů pak přišel oblečený stylově ve zlatém "boxerském" hávu, navíc i se zlatými rukavicemi a mistrovským pásem ve španělských barvách. "Teď budeme slavit, jako kdyby měl nastat konec světa. Ale vedla k tomu dlouhá a těžká cesta," řekl Lorenzo.

Čech Karel Abraham odstartoval do závodu z třinácté pozice, což bylo jeho letošní maximum. Od začátku se pohyboval na dvanáctém až patnáctém místě, do cíle nakonec dojel dvanáctý a podesáté v letošním MS bodoval. V průběžném pořadí šampionátu se díky tomu posunul na šestnáctou příčku.

Ve třídě MotoGP podesáté v sezóně vyhrál Australan Casey Stoner. Už jistý mistr světa ovládl na ducati i závod v Sepangu a dojel do cíle s dvousekundovým náskokem před Markem Melandrim a Danielem Pedrosou.

Do 125 ccm:
1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 42:50,831, 2. Kojama (Jap./KTM) -6,753, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -7,793, 4. Olive (Šp./Aprilia) -8,180, 5. Gadea (Šp./Aprilia) -8,947, 6. Pešek (ČR/Derbi) -9,953.