Motokrosaři odjeli v bahně jen část druhého závodu MS

BELLPUIG

Totálně rozbahněná a zatopená trať na okruhu v Bellpuigu neumožnila světové motokrosové elitě odjet kompletní program druhého dílu mistrovství světa. V královské třídě MX1 musela být druhá jízda zcela zrušena, tu první vyhrál úřadující mistr světa z Belgie Steve Ramon na Suzuki. V čele šampionátu se udržel jeho krajan Ken de Dycker, který dojel třetí.

Jezdci ve slabší kategorii MX2 se sice dostali na start dvakrát, ale druhý závod na prakticky nesjízdné trati byl předčasně ukončen po půlhodině a průběžné pořadí bylo vyhlášeno jako konečné. Na trati v té době panoval obrovský zmatek, jezdci a jejich stroje se doslova topili v řídkém bahně, které skrývalo nerovnosti a způsobovalo jeden pád za druhým.

V době přerušení vedl s obrovským náskokem Ital David Guarneri, který byl v první jízdě třetí a celkově vyhrál GP. Pořadí nadále vede Jihoafričan Tylla Rattray, který po dvou triumfech v Nizozemsku vyhrál i první jízdu v Bellpuigu.

V extrémních podmínkách ve Španělsku závodil i český motokrosař Josef Kulhavý a získal dva body. Sice se stejně jako v předchozím závodě v Nizozemsku do Grand Prix nekvalifikoval, tentokrát jej ale dělilo v takzvané poslední šanci od postupu jediné místo a byl náhradníkem. Dostal šanci ve druhé jízdě MX2 a byl v ní hodnocen se ztrátou pěti kol jako devatenáctý o dvě místa za Rattrayem.

MX1:
1. jízda: 1. Ramon (Belg./Suzuki) 40:49,290, 2. Philippaerts (It./Yamaha) -35,461, 3. De Dycker (Belg./Suzuki) -49,535, 4. Coppins (N. Zél./Yamaha) -1:22,141, 5. T. Leok (Est./Kawasaki) -2:03,530, 6. Strijbos (Belg./Kawasaki) -2:25,114.
Pořadí MS (po 2 z 15 závodů): 1. De Dycker 70, 2. Ramon 63, 3. Philippaerts 55, 4. Coppins 47, 5. Mackenzie (Brit./Honda) 46, 6. Nagl (Něm./KTM) 40.
MX2:
1. jízda: 1. Rattray (JAR/KTM) 41:43,976, 2. Cairoli -1:03,972, 3. Guarneri (oba It./Yamaha) -1:11,984, 4. Sword (Brit./Kawasaki) -1:16,976, 5. Tarroux (Fr./KTM) -1:26,602, 6. Monni (It./Yamaha) -1:42,100.
2. jízda: 1. Guarneri 31:35,087, 2. Monni -2:32,695, 3. Paulin (Fr./Kawasaki) -2:41,294, 4. Goncalves (Portug./KTM) -3:40,695, 5. Roelants (Belg./KTM), 6. Pellegrini (It./KTM) oba -1 kolo, ...19. Kulhavý (ČR/Suzuki) - nedokončil.
GP celkově: 1. Guarneri 45, 2. Monni 37, 3. Sword 32, ...24. Kulhavý 2.
Pořadí MS (po 2 z 15 závodů): 1. Rattray 79, 2. Cairoli 76, 3. Guarneri 61, 4. Searle (Brit./KTM) 60, 5. Goncalves 51, 6. Monni 48, ...33. Kulhavý 2.