Pešek ani Abraham deštivou GP Německa nedokončili

SACHSENRING

Čeští motocykloví závodníci Lukáš Pešek a Karel Abraham se v neděli při Grand Prix Německa šachovnicového praporku nedočkali. Na deštěm zkrápěném okruhu Sachsenring se nejprve poroučel ve čtvrtém kole Abraham, deset kol před koncem jej napodobil i Pešek.

Oba jezdci startovali ze čtvrté řady a v úvodu se drželi na bodovaných pozicích. Pešek se po Abrahamově pádu a dalších chybách závodníků z popředí propracoval až do elitní desítky, nakonec ale skončila i jeho motorka v písku. "Byl to těžký závod, podmínky byly kritické. I přes pád jsem ale získal velké zkušenosti s jízdou na vodě s dvěstěpadesátkou," řekl Pešek ČTK.

Vedle mokra a deště závodníkům komplikoval boje o body i chlad. V Německu bylo jen kolem 14 stupňů Celsia. "Něco podobného jsem zažil před třemi lety v Číně," vzpomínal člen týmu Auto Kelly ČP. "Porovnávat se to ale moc nedá. Tehdy jsem jel v jiné třídě a na jiném motocyklu," podotkl Pešek, jenž do dvěstěpadesátek přestoupil před letošní sezonou.

Čtvrtý muž loňského celkového hodnocení třídy do 125 ccm upadl deset kol před cílem. "Vyjel jsem ze stopy a najel do vody," popsal Pešek svou nehodu, z které vyvázl bez jakéhokoli zranění.

Královskou třídu MotoGP vyhrál Stoner

Závod suverénně vyhrál vítěz sobotní kvalifikace Marco Simoncelli z Itálie, jenž získal své třetí letošní prvenství. Od úvodních kol soupeřům ujížděl a v závěru si mohl dovolit jet na mokré trati na jistotu. Díky tomu předstihl v celkové klasifikaci MS dnes čtvrtého Fina Miku Kallia. O další místa v elitní šestici byl v závěru velký boj, z něhož vyšel nejlépe druhý Španěl Hector Barberá a třetí jeho krajan Alvaro Bautista.

Královskou třídu MotoGP vyhrál Casey Stoner, jemuž nahrál pád Daniho Pedrosy. Ten si vypracoval několikasekundový náskok, ale v jedné ze zatáček položil svou hondu na zem. Díky tomu se do čela seriálu probojoval dnes druhý Valentino Rossi.

Závod nejslabší kubatury do 125 ccm vyhrál rovněž potřetí v sezoně Francouz Mike di Meglio, jenž si tak upevnil vedoucí příčku v šampionátu. Radost udělal stotisícové návštěvě domácí Stefan Bradl, jenž se díky druhému místu dočkal největšího úspěchu dosavadní kariéry. Třetí místo uhájil po dramatickém finiši Maďar Gabor Talmacsi.

GP Německa:
Do 125 ccm:
1. Di Meglio (Fr./Derbi) 40:03,710, 2. Bradl (Něm./Aprilia) -2,010, 3. Talmacsi (Maď./Aprilia) -2,733, 4. Smith (Brit./Aprilia) -2,847, 5. Corsi (It./Aprilia) -9,117, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -9,249.
Průběžné pořadí MS (po 10 ze 17 závodů): 1. Di Meglio 166 b., 2. Corsi 136, 3. Talmacsi 109, 4. Bradl 101, 5. Olive (Šp./Derbi) 94, 6. Terol (Šp./Aprilia) 91.
Do 250 ccm:
1. Simoncelli (It./Gilera) 45:36,703, 2. Barberá -2,257, 3. Bautista (oba Šp./Aprilia) -2,423, 4. Kallio (Fin./KTM) -4,150, 5. Simon (Šp./KTM) -4,846, 6. Pasini (It./Aprilia) -8,132, ...Abraham a Pešek (oba ČR/Aprilia) nedokončili.
Průběžné pořadí MS (po 10 ze 17 závodů): 1. Simoncelli 164, 2. Kallio 153, 3. Bautista 118, 4. Debon (Šp./Aprilia) 114, 5. Barberá 113, 6. Pasini 108, ...15. Abraham 25, 17. Pešek 22.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 47:30,057, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,708, 3. Vermeulen (Austr./Suzuki) -14,002, 4. De Angelis (San Marino/Honda) -14,124, 5. Dovizioso (It./Honda) -42,022, 6. Guintoli (Fr./Ducati) -56,648.
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Rossi 187, 2. Pedrosa (Šp./Honda) 171, 3. Stoner 167, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) 114, 5. Edwards (USA/Yamaha) 98, 6. Dovizioso 90.