Stoner i se zlomeným zápěstím vyhrál kvalifikaci v Misanu

MISANO

Nejrychlejším jezdcem sobotní kvalifikace na nedělní Velkou cenu San Marina v Misanu byl mistr světa královské kubatury MotoGP Casey Stoner na ducati, přestože startoval se zlomeným zápěstím. V dvěstěpadesátkách při prvenství španělského pilota Hectora Barbery obsadil Lukáš Pešek stejně jako v páteční úvodní části třinácté místo, Karel Abraham zajel celkově osmnáctý čas.

Pešek tak do dvanáctého závodu v sezóně odstartuje ze čtvrté řady. V sobotu se oproti pátku zlepšil zhruba o dvě desetiny, ale za lídrem zaostal o bezmála dvě sekundy. Vloni ještě ve stopětadvacítkách kvalifikaci v Misanu vyhrál, v závodě ale upadl. Abrahamovi se nepodařilo páteční čas překonat a ještě jednu pozici ztratil, což znamená stále start z páté řady.

V královské třídě pojede posedmé v sezóně z pole position obhájce loňského prvenství Stoner. V kvalifikaci byl nejrychlejší i přesto, že si v pátečním tréninku obnovil frakturu loďkovité kosti v zápěstí. I přes bolestivý handicap byl o plnou půlsekundu rychlejší než sedminásobný světový šampion a lídr průběžné klasifikace Valentino Rossi na yamaze.

Potíže se mohly vrátit z otřesů motocyklu

"Doufejme, že to bude v závodě OK," přál si Stoner s ohledem na své zranění, které si poprvé přivodil už v roce 2003. Podle doktorů se mu teď potíže mohly vrátit z otřesů motocyklu. "Je to zlomené na úplně stejném místě. Ale zafixovali jsme to a není to tak zlé," dodal jezdec, který po předchozí Grand Prix v Brně ztrácí na Rossiho rovných 50 bodů.

Zbývající místo v první řadě obsadil Italův týmový kolega Jorge Lorenzo ze Španělska. Z 11. místa odstartuje domácí Loris Capirossi, který se v neděli stane rekordmanem v počtu startů v mistrovství světa. V 35 letech má před sebou v pořadí 277. závod v kariéře.

Nejvýhodnější pozici na startu stopětadvacítek si potřetí za sebou zajistil úřadující mistr světa Maďar Gábor Talmacsi na aprilii.

Výsledky - kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 1:43,729, 2. Smith (Brit./Aprilia) 1:43,920, 3. Espargaro (Šp./Derbi) 1:44,334, 4. Redding (Brit./Aprilia) 1:44,339, 5. Corsi (It./Aprilia) 1:44,450, 6. Di Meglio (Fr./Derbi) 1:44,543.
Do 250 ccm: 1. Barbera (Šp./Aprilia) 1:38,047, 2. Simoncelli (It./Gilera) 1:38,124, 3. Espargaro (Šp./Aprilia) 1:38,813, 4. Takahaši (Jap./Honda) 1:38,822, 5. Aojama (Jap./KTM) 1:38,869, 6. Lüthi (Švýc./Aprilia) 1:38,961, ...13. L. Pešek 1:39,749, 18. Abraham (oba ČR/Aprilia) 1:40,360.
MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 1:33,378, 2. Rossi (It./Yamaha) 1:33,888, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:33,964, 4. De Puniet (Fr./Honda) 1:34,236, 5. Elias (Šp./Ducati) 1:34,322, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 1:34,398.