Pešek skončil v první kvalifikaci třináctý, Abraham spadl

MOTEGI

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil třinácté místo v úvodní kvalifikaci na nedělní závod mistrovství světa v Japonsku. Na okruh v Motegi nebude v dobrém vzpomínat Karel Abraham, jenž byl ve stejné kubatuře do 250 ccm klasifikován na 22. místě. V závěrečných minutách navíc při snaze o nejlepší měřené kolo upadl a se zlomenou kostí v zápěstí bude muset na operaci.

Abrahama srazil při výjezdu z poslední zatáčky před cílem Španěl Alex Debón. Český jezdec si po pádu zlomil navikulární kost a lékaři mu nedoporučili pokračovat. Léčba si podle vyjádření odborníků vyžádá osm až dvanáct týdnů.

"Rozhodli jsme se proto, že Kája se hned vrací domů. Zítra odpoledne přistane ve Vídni a hned přejede na traumatologické centrum, kde se podrobí operaci," řekl závodníkův otec Karel Abraham. Podle jeho slov by se jezdec v pondělí mohl vydat do Austrálie a podle dalšího vývoje situace se rozhodne, zda bude v seriálu mistrovství světa pokračovat.

Dramatický boj o dílčí vedení vyhrál nakonec Debón, další tři jezdci na něj neztratili více než jednu desetinu sekundy. V nejslabší třídě do 125 ccm si prozatímní pole position zajistil jeho krajan Joan Olive.

Tradičně pouze dvě tréninkové fáze měli na programu závodníci MotoGP, které čeká kvalifikace v sobotu. Úvodní část byla ovlivněna mokrou tratí, které se nejlépe přizpůsobil Američan Nicky Hayden. Druhý trénink zajel nejrychleji Australan Casey Stoner, lídr šampionátu Valentino Rossi skončil třetí.

Výsledky - 1. kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Olive (Šp./Derbi) 2:02,296, 2. Smith (Brit./Aprilia) -0,126, 3. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,277, 4. Aegerter (Švýc./Derbi) -0,559, 5. Espargaro (Šp./Derbi) -0,588, 6. Terol (Šp./Aprilia) -0,709.
Do 250 ccm: 1. Debón (Šp./Aprilia) 1:52,807, 2. Simoncelli (It./Gilera) -0,026, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -0,054, 4. Aojama (Jap./KTM) -0,095, 5. Bautista (Šp./Aprilia) -0,318, 6. J. Takahaši (Jap./Honda) -0,350, ...13. L. Pešek -1,719, 22. Abraham (oba ČR/Aprilia) -3,773.