Pešek odstartuje do Velké ceny Španělska z třetí řady

JEREZ

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje v neděli do Velké ceny Španělska z třetí řady, poté co v sobotní kvalifikaci na třetí závod mistrovství světa obsadil na okruhu v Jerezu 11. místo. Další český jezdec v kategorii do 250 ccm Karel Abraham byl o tři příčky horší a na startovním roštu bude o jednu řadu za ním.

Lukáš Pešek při Velké ceně Austrálie na Phillip Islandu.

Třiadvacetiletý Pešek na aprilii zaostal o 1,224 sekundy za vítězem kvalifikace, jímž byl domácí Alex Debón. Abraham byl o necelou půlsekundu pomalejší. V první řadě budou spolu s Debónem další dva Španělé Hector Barberá, Alvaro Bautista a italský mistr světa Marco Simoncelli.

"Třetí řada je dobrá, chyběl kousek a byla i druhá. Ale na to, jaké byly dva tréninky včera a dneska ráno, je tenhle výsledek super," uvedl Pešek v tiskové zprávě.

Mechanikům hodně zamotal hlavu silný vítr, ale problémy s nastavením motocyklu nakonec vyřešili k jezdcově spokojenosti. "Měli jsme dobré nastavení z testů, ale to vzhledem k velmi silnému větru vůbec nefungovalo. Trochu nám to pak trvalo, než jsme to adaptovali, ale myslím, že teď je to optimální a zítra se opět dá jet do první desítky," řekl Pešek, který nicméně doufá, že se vítr alespoň trochu utiší.

Těsný španělský souboj o pole position v královské kategorii MotoGP vyhrál lídr šampionátu Jorge Lorenzo na yamaze, jenž porazil Daniho Pedrosu s hondou o 51 tisícin. V první řadě je doplní Australan Casey Stoner s ducati, úřadující mistr světa a Lorenzův kolega Valentino Rossi se tentokrát musel spokojit se čtvrtou pozicí.

Také v nejslabší kategorii do 125 ccm vyhrál kvalifikaci domácí jezdec - nejlepší čas zajel Julian Simón na aprilii. Český nováček Lukáš Šembera na stroji stejné značky byl na 23. místě o 3,3 sekundy pomalejší a odstartuje z šesté řady.

Kvalifikace na Velkou cenu Španělska MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm: 1. Simón (Šp./Aprilia) 1:48,237, 2. Smith (Brit./Aprilia) -0,197, 3. Iannone (It./Aprilia) -0,282, 4. Márquez (Šp./KTM) -0,694, 5. Gadea (Šp./Aprilia) -0,718, 6. Ägerter (Švýc./Derbi) -1,000, ...23. Šembera (ČR/Aprilia) -3,305.
Do 250 ccm: 1. Debón 1:43,028, 2. Barberá (oba Šp./Aprilia) -0,289, 3. Simoncelli (It./Gilera) -0,348, 4. Bautista (Šp./Aprilia) -0,423, 5. Cluzel (Fr./Aprilia) -0,493, 6. Aojama (Jap./Honda) -0,563, ...11. Pešek -1,224, 14. Abraham (oba ČR/Aprilia) -1,706.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:38,933, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,051, 3. Stoner (Austr./Ducati) -0,482, 4. Rossi (It./Yamaha) -0,709, 5. De Puniet (Fr./Honda) -0,873, 6. Capirossi (It./Suzuki) -0,929.