Abraham byl v Mugellu třináctý, Pešek poprvé v sezóně nedojel

Český jezdec Karel Abraham obsadil v závodu mistrovství světa silničních motocyklů kubatury do 250 ccm v italském Mugellu 13. místo a připsal si do šampionátu tři body. Poprvé v sezóně do cíle v dešti nedojel Lukáš Pešek, jenž dosud ve všech závodech bodoval, ale v neděli měl v úvodní polovině závodu na mokré trati pád.

"Počasí nám udělalo čáru přes rozpočet. Mokrou trať jsem si bohužel nevyzkoušel ani při dopoledním warm upu. Chyběla mi jistota, navíc jsem měl za sebou čtyři pády a potřeboval zase bodovat. V závěru jsem předjel Wilairota a alespoň získal tři body," popsal nelehké podmínky Abraham.

Pešek startoval ze čtvrté řady a po prvních zatáčkách se usadil se svou aprilií na desáté příčce. Agresivní jízdou se posouval stále vpřed a v jednu chvíli se ocitl dokonce na pátém místě. "Motorku jsem měl nastavenou na sucho a pak už nám organizátoři nedovolili rychlou změnu, takže to byl zvlášť na startu docela chaos," povzdechl si Pešek.

Poté mu předjížděcí manévr vrátil Španěl Hector Barberá a český jezdec zanedlouho skončil mimo trať. Viditelně otřeseného bez šance na návrat do závodu jej doprovázeli z únikové zóny pořadatelé. "Bral jsem antibiotika, takže mi moc dobře není. Ale závod už je za námi a snad se z něj do příště poučíme," komentoval nevydařený víkend Pešek, který se zotavuje po nemoci.

Dramatické čtvrtlitry vyhrál domácí Pasini

Dramatické čtvrtlitry vyhrál domácí Mattia Pasini, jenž profitoval z ostrého souboje mezi dlouho vedoucí dvojicí Marco Simoncelli, Alvaro Bautista. Vítěz posledního závodu ve Francii Simoncelli narazil zezadu do svého soupeře a oba stroje vyjely do štěrku. Pasini se díky tomu dostal do vedení, o které pak ještě v posledním kole musel tvrdě bojovat s krajanem Simoncellim. Třetí Španěl Bautista si udržel vedení v MS.

V královské kubatuře MotoGP vyhrál Australan Casey Stoner na ducati, jenž překazil vítěznou šňůru domácímu Valentinu Rossimu. Osminásobný mistr světa v italské GP nenašel přemožitele ani v jednom ročníku od sezony 2002, kdy vznikla třída MotoGP. Stoner se po druhém triumfu v sezoně posunul do čela MS.

V nejslabší kubatuře se díky vítězství dostal do čela klasifikace Brit Bradley Smith na aprilii. Těsně druhý skončil Španěl Terol. Český zástupce Lukáš Šembera dojel dvaadvacátý.

GP Itálie v Mugellu, pátý závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm:
1. Smith (Brit./Aprilia) 40:09,523 min., 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,216, 3. Simón (Šp./Aprilia) -7,114, 4. P. Espargaro (Šp./Derbi) -11,829, 5. Marquez (Šp./KTM) -12,315, 6. Zarco (Fr./Aprilia) -14,605, ...22. Šembera (ČR/Aprilia) -1:21,946.
Průběžné pořadí (po 5 ze 16 závodů): 1. Smith 74,5 b., 2. Simón 71, 3. Iannone (It./Aprilia) 46,5, 4. Espargaro 44,5, 5. Gadea (Šp./Aprilia) 43, 6. Marquez 38.
Do 250 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 45:38,391, 2. Simoncelli (It./Gilera) -0,117, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -1,293, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -24,557, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -27,014, 6. H. Aojama (Jap./Honda) -30,037, ...13. Abraham -1:23,730, Pešek (oba (ČR/Aprilia) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 5 ze 16 závodů): 1. Bautista 83, 2. H. Aojama 76, 3. Simoncelli 61, 4. Barberá 59, 5. Pasini 51, 6. Lüthi 42, ...13. Pešek 24, 16. Abraham 14.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 45:41,894, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,001, 3. Rossi (It./Yamaha) -2,076, 4. Dovizioso (It./Honda) -2,129, 5. Capirossi (It./Suzuki) -3,274, 6. Edwards (USA/Yamaha) -24,451.
Průběžné pořadí (po 5 ze 17 závodů): 1. Stoner 90, 2. Lorenzo 86, 3. Rossi 81, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 57, 5. Dovizioso 56, 6. Melandri (It./Kawasaki) 48.