Rubriky:

Motocykly

VIDEO: Plošinářská formule 1 opět míří do Mariánských Lázní

10. června 2009 13:13 - PRAHA

Ani v letošním roce nebude na oválu v Mariánských Lázních chybět světová elita dlouhé ploché dráhy. Se sedminásobným mistrem světa Gerdem Rissem v čele a dvěma českými jezdci, Zdeňkem Schneiderwindem a Pavlem Ondrašíkem na startovní listině, se úvodní podnik finálové série světového šampionátu uskuteční 20. června.

 

Petr Cihelka

Schneiderwind bude chtít navázat na loňské senzační tažení za čtvrtým místem, Ondrašík naopak bude chtít vylepšit předposlední příčku, k níž jej odsoudily problémy s nastavením motocyklu. „Chtěl bych se ukázat jako Zdenda loni. Za úspěch byl považoval postup do semifinále, kdybych postoupil do finále, byl bych strašně spokojený,“ uvedl na středečním setkání s novináři Ondrašík.

O závodech na dlouhé dráze se hovoří jako o plošinářské formuli 1. Jezdci se na svých strojích, které nemají brzdy, řítí po oválu i stoosmdesátkou a o dramatické okamžiky nebývá nouze. „I když je už dlouhá dráha bezpečnější, je to pořád velký adrenalin. Člověk se soustředí, aby byl v první zatáčce první, protože jet vzadu znamená schytat spoustu ran od kaménků,“ přiblížil Ondrašík.

Kilometrový písečný ovál v západočeském lázeňském letovisku hostí závod MS potřetí za sebou, letos se však pojede s novými regulemi a poprvé jako Grand Prix České republiky. Před samotným závodem se již nepojede tzv. jízda poslední šance, z níž postupovali dva jezdci do hlavní části. Sedmnáctičlenná startovní listina je pevně daná pro celý pětidílný seriál a osmnácté místo mají právo obsadit pořadatelé. Z českých závodníků má stálý start jistý Schneiderwind, Ondrašík dostal divokou kartu jako vicemistr republiky.

Jiný je i systém závodu a bodování. Po dvanácti jízdách, v nichž se každý závodník představí čtyřikrát, postoupí dvanáct nejlepších do dvou semifinálových duelů a vítěz vzejde z šestičlenného finále. V minulosti udělované body za celkový výsledek v závodě se letos neudělují a sčítají se body za všechny jízdy v seriálu. Jezdec s nejvyšším počtem bodů se stane mistrem světa. „Až během sezóny se ukáže, jak to bude fungovat, ale je to asi spravedlivější a průkaznější,“ je přesvědčen Ondrašík.

Program GP České republiky v Mariánských Lázních - 20. června 2009
9:00 trénink, 11:30 - 12:30 rozjížďky vloženého závodu čtyřkolek a flattracku, 13:30 slavnostní zahájení, 14:00 první jízda Grand Prix, v rámci programu též finále čtyřkolek a flattracku, 17:00 finále Grand Prix

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly