Pešek si v kvalifikaci na VC Nizozemska vyjel desátou příčku

ASSEN

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil v páteční kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska v kategorii do 250 ccm desátou příčku a do sobotního závodu tak odstartuje z třetí řady. O řadu zpět se na start postaví druhý z českých jezdců Karel Abraham, který si vyjel 14. pozici.

Pešek se po většinu kvalifikace pohyboval okolo 18. místa. V závěru stanoveného limitu se ale zavěsil za Japonce Aojamu, za kterým se vyvezl ke svým nejlepším časům na všech mezičasech a k posunu na konečnou desátou příčku. Na Héctora Barberu, který kvalifikaci vyhrál podruhé za sebou, ztratil v cíli přes vteřinu.

Třiadvacetiletý Pešek tak nenavázal na výsledek ze čtvrtečního volného tréninku, ve kterém byl šestý. Důvodem bylo i to, že se dnes s mechaniky rozhodl změnit nastavení motocyklu.

"Chtěli jsme zkusit ještě něco jiného a motorku jsme úplně překopali. Nebylo to ale vůbec ono, i když jsme jak ve volném tréninku, tak v kvalifikaci zkoušeli úpravy. Nakonec jsme se vrátili přesně ke včerejšímu nastavení, a to mi sedělo nejvíc," uvedl Pešek v tiskové zprávě.

Abraham si naopak přípravu motocyklu pochvaloval od samého začátku. Nerozhodil ho ani pád v dopoledním tréninku, při kterém jeden ze svých strojů poničil. "Mechanici měli hodně práce, ale zvládli to a já jsem měl na kvalifikaci připravené oba motocykly. Ve vyrovnané bitvě jsem bohužel měl problémy s ideální stopou v některých zatáčkách. Hlavně čtvrtá po startu vlevo, kde se vjíždí na dlouhou rovinku, mi prostě nešla, a tam jsem ztrácel cenné desetinky," přiznal Abraham.

V královské třídě MotoGP vyhrál kvalifikaci italský fenomén Valentino Rossi, který o 85 tisícin sekundy překonal Dannyho Pedrosu. Z pole position tak bude útočit na své jubilejní sté vítězství v kariéře.

V kategorii do 125 ccm se představí dva Češi. Lukáš Šembera si se svou aprilií vyjel 30. startovní pozici. Karel Pešek, Lukášův mladší bratr, který v Nizozemsku startuje na divokou kartu, byl o jedno místo lepší. Z první pozice do závodu vyjede překvapivě Němec Sandro Cortese, který vyhrál kvalifikaci poprvé v kariéře.

Velká cena Nizozemska, sedmý závod MS silničních motocyklů v Assenu - kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Cortese (Něm./Derbi) 1:45,430, 2. Simon (Šp./Aprilia) -0,011, 3. Terol (Šp./Aprilia) -0,214, 4. Bradl (Něm./Aprilia) -0,249, 5. Smith (Brit./Aprilia) -0,282, 6. Iannone (It./Aprilia) -0,481, ...29. K. Pešek (ČR/Derbi) -3,371, 30. Šembera (ČR/Aprilia) -3,983.
Do 250 ccm: 1. Barberá (Šp./Aprilia) 1:40,019, 2. Aojama (Jap./Honda) -0,173, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -0,191, 4. Simonceli (It./Gilera) -0,301, 5. Espargaro (Šp./Aprilia) -0,777, 6. Debon (Šp./Aprilia) -0,811, ...10. L. Pešek (ČR/Aprilia) -1,171, 14. Abraham (ČR/Aprilia) -1,514.
MotoGP: 1. Rossi (It./ Yamaha) 1:36,025, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -0,085, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,368, 4. Stoner (Austr./Ducati) -0,608, 5. Edwards (USA/Yamaha) -0,735, 6. Capirossi (It./Suzuki) -0,928.