Abraham vyrovnal své maximum v závodech MS silničních motocyklů

ASSEN

Český motocyklový jezdec Karel Abraham svým sedmým místem v sobotním závodě Velké ceny Nizozemska vyrovnal své dosavadní maximum v seriálu MS silničních motocyklů. V této sezóně se tak již potřetí ze sedmi závodů dostal mezi nejlepší desítku v kubatuře do 250 ccm.

Karel Abraham

Jeho krajan Lukáš Pešek si rovněž dojel pro body za dvanáctou příčku. Druhé letošní vítězství si připsal lídr šampionátu Japonec Hiroši Aojama, na kterého Abraham ztrácel pouze necelých 18 vteřin.

V královské třídě MotoGP si Ital Valentino Rossi připsal jubilejní sté vítězství v šampionátu. Po startu sice přišel o první místo, záhy však Caseyho Stonera znovu předjel a od 5. kola se již udržoval v čele. Kontakt s ním držel jen stájový kolega Jorge Lorenzo, který dojel druhý. Třetí místo obsadil Stoner.

Japonský motocyklista Hiroši Aojama během VC Nizozemska v Assenufoto: Reuters/Toussaint Kluiters

Abraham do závodu odstartoval ze 14. příčky, ovšem hned od prvního kola se posouval dopředu. Dlouho se držel na osmé příčce, ovšem v posledním kole nezvládl Alvaro Bautista boj o první místo s Aojamou a po kontaktu motorek vypadl.

Španělský motocyklista Alvaro Bautista padá v závěru VC Nizozemska v Assenu.foto: Reuters/Michael Kooren

Abraham se tak dostal na konečnou sedmou příčku, čímž vyrovnal své dosavadní maximum z loňských závodů v Kataru a Itálii. Navíc napodobil letošní nejlepší výkony Peška, na kterého se v celkovém hodnocení sezóny dotáhl na rozdíl jediného bodu.

"Výsledek byl dnes hodně vydřený, ale super. Když se přede mne dostali Lüthi s Pasinim, držel jsem s nimi krok a čekal na šanci k útoku. Bojovali jsme kolo na kole, pak byl Pasini příliš rychlý, motocykl mu podjel a vzal k zemi i Lüthiho. Forma stoupá a bylo by fajn, kdyby nám to vydrželo," popsal Abraham druhý závod v první desítce za sebou.

To Pešek měl s udržením bodované příčky problémy. Od poloviny trati musel zvolnit kvůli opotřebované pneumatice, a tak nemohl se zbytkem skupinky bojovat o osmou příčku. "Vůbec se mi nepovedl start, nemohl jsem se tam pořádně rozjet a pak se mi ani nedařilo prokousat se v prvních kolech vpřed. Navíc jsem měl problém při jízdě na šestý rychlostní stupeň, kdy motocykl správně nezrychloval. Pak se ale ojela zadní guma a s tím už se nedalo nic dělat, Teď chci hlavně kvalitně trénovat a připravit se na další závod tak, abych se opět dostal na místa v první desítce," dodal Pešek.

Šembera vylepšil svůj nejlepší výkon

Svůj nejlepší výkon vyrovnal i Lukáš Šembera v kubatuře do 125 ccm. Ten dokonce dlouho sahal na své premiérové body, když byl chvíli i na 14. místě, v závěru však svým rivalům nestačil a dojel na dvacátém místě. První vítězství v sezoně a třetí v kariéře si připsal Španěl Sergio Gadea.

Jen o dvě příčky za Šemberou na 22. místě dojel druhý z Čechů Karel Pešek, mladší bratr slavnějšího Lukáše. Pro něj šlo o první závod v seriálu mimo GP České republiky na Masarykově okruhu v Brně, když v Nizozemsku startoval na divokou kartu.

Nejlepší trojice kubatury do 125 ccm na VC Nizozemska v Assenu. Vpravo vítězný Gadea, za ním Terol a Simon (vlevo).foto: Reuters/Toussaint Kluiters

Po celý závod se Gadea přetahoval o vedení s krajany Nicolasem Terolem a Juliánem Simónem. Nakonec byl nejrychlejší Gadea, který porazil Terola o 78 tisícin sekundy.

Rossi oslavil sté vítězství

Italský motocyklista Valentino Rossi vyhrál královskou kubaturu MotoGP na Velké ceně Nizozemska v Assenu. V seriálu MS tak vyhrál už jubilejní stý závod.

Velká cena Nizozemska, sedmý závod MS silničních motocyklů v Assenu:
Do 125 ccm: 1. Gadea 39:07,577, 2. Terol -0,078, 3. Simón (všichni Šp./Aprilia) -0,901, 4. Smith (Brit./Aprilia) -12,356, 5. Iannone (It./Aprilia) -12,400, 6. Bradl (Něm./Aprilia) -20,468, ...20. Šembera (ČR/Aprilia) -1:09,076, 22. K. Pešek (ČR/Derbi) -1:30,729.
Průběžné pořadí (po 7 ze 16 závodů): 1. Simón 100, 2. Smith 95,5, 3. Gadea 84, 4. Iannone 82,5, 5. Terol 77,5, 6. Márquez (Šp./KTM) 55.
Do 250 ccm: 1. Aojama (Jap./Honda) 40:44,008, 2. Barberá (Šp./Aprilia) -4,424, 3. Simoncelli (It./Gilera) -10,339, 4. A. Espargaro (Šp./Aprilia) -11,383, 5. Locatelli (It./Gilera) -11,596, 6. Debon (Šp./Aprilia) -14,265,...7. Abraham -17,982, 12. L. Pešek (oba ČR/Aprilia) -41,329.
Průběžné pořadí (po 7 ze 16 závodů): 1. Aojama 121, 2. Bautista (Šp./Aprilia) 108, 3. Barberá 95, 4. Simoncelli 77, 5. Pasini (It./Aprilia) 64, 6. Lüthi (Švýc./Aprilia) 52, ...14. L. Pešek 32, 15. Abraham 31.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 42:14,611, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -5,368, 3. Stoner (Austr./Ducati) -23,113, 4. Edwards (USA/Yamaha) -29,114, 5. Vermeulen (Austr./Suzuki) -33,605, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -39,347.
Průběžné pořadí (po 7 ze 17 závodů): 1. Rossi 131, 2. Lorenzo 126, 3. Stoner 122, 4. Dovizioso (It./Honda) 69, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 67, 6. Edwards 67.