Pešek dojel v Doningtonu dvanáctý, Abraham bral body za 14. místo

DONINGTON PARK

Český jezdec Lukáš Pešek dojel v nedělní Grand Prix Velké Británie v Donington Parku na 12. místě. Body do seriálu MS silničních motocyklů bral i druhý z Čechů na startu kubatury do 250 ccm Karel Abraham, který byl čtrnáctý. Závod ovlivněný mokrou tratí po dešti ovládl Japonec Hiroši Aojama.

Lukáš Pešek

Na problémy s mokrou tratí doplatil i Abraham, který se po startu probojoval až na 5. příčku. Následně však upadl a musel do boxů na výměnu pneumatik a v pořadí výrazně klesl. Následnou vydařenou jízdou se posunul na bodovanou příčku.

Na mokrou trať si stěžoval i Pešek, který jel svou jubilejní 100. Velkou cenu. "Škoda že pršelo, protože během víkendu motorka fungovala velmi dobře a v trénincích jsem se držel celkem vpředu. Dnes to ale bylo dost složité. Na začátku jsem moc necítil zadní pneumatiku, a tak jsem nemohl jet rychleji. Potom, když trať osychala, se to zlepšilo a já jsem mohl zrychlovat, ale to už se s tím moc dělat nedalo. Proto jsem jel hlavně na jistotu," uvedl Pešek po závodě v tiskové zprávě.

Sice věděl, že v neděli jel svůj stý závod, nijak to prý ale neřešil. "Někdo mi to říkal, ale nijak speciálně jsem to neprožíval. Teď se těším do Brna, kde doufám, že se mi povede dobrý výsledek," připomněl, že další podnik seriálu MS se jede za tři týdny na Masarykově okruhu v Brně. Zisk dvou bodů udržel Abrahama na 15. pozici průběžného hodnocení MS, Pešek o místo klesl na 13. příčku, když ho přeskočil v neděli pátý Francouz Mike Di Meglio.

MotoGP kraloval Ital Dovizioso

V královské kubatuře MotoGP poprvé v kariéře vyhrál Ital Andrea Dovizioso. Ten se dostal do čela poté, co upadli oba jezdci Yamahy Jorge Lorenzo i Valentino Rossi, který tak místo čtvrtého vítězství z posledních pěti závodů skončil na pátém místě.

Dovizioso potvrdil, že se mu v Británii daří. Před dvěma lety v Donington Parku zaznamenal své dosud poslední vítězství v seriálu MS, tehdy však ještě ve čtvrtlitrech. Tentokráte měl výrazný náskok, proto si mohl v závěru dovolit zpomalit a jen na jistotu.

Šembera dojel sedmnáctý

V kubatuře do 125 ccm byl Lukáš Šembera blízko prvního bodového zisku v kariéře. Ještě v posledním kole byl na 15. místě, za které by získal premiérový bod, ovšem nakonec dojel na sedmnácté nebodované pozici.

Závod, který byl jedenáct kol před koncem přerušen kvůli dešti a následně odstartován na posledních pět kol, vyhrál Španěl Julián Simón. Upevnil si tak pozici v čele průběžného pořadí šampionátu. Mladší bratr Lukáše Peška Karel, který startoval na divokou kartu, stejně jako dalších 12 jezdců nedojel.

GP Velké Británie, desátý závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm: 1. Simón (Šp./Aprilia) 9:12,301, 2. Corsi (It./Aprilia) -0,390, 3. Redding (Brit./Aprilia) -3,072, 4. Terol (Šp./Aprilia) -6,209, 5. Nakagami (Jap./Aprilia) -9,509, 6. Salom (Šp./Aprilia) -11,211, ... 17. Šembera (ČR/Aprilia) -30,564, K. Pešek (ČR/Derbi) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 9 ze 16 závodů): 1. Simón 154, 2. Gadea (Šp./Aprilia) 104, 3. Smith (Brit./Aprilia) 98,5, 4. Terol 94,5, 5. Iannone (It./Aprilia) 93,5, 6. P. Espargaro (Šp./Derbi) 68,5.
Do 250 ccm: 1. Aojama (Jap./Honda), 2. Bautista (Šp./Aprilia) -5,723, 3. Pasini (It./Aprilia) -36,161, 4. Simoncelli (It./Gilera) -36,776, 5. Di Meglio (Fr./Aprilia) 41,418, 6. Debon (Šp./Aprilia) -41,938, ...12. L. Pešek -1:21,665, 14. Abraham (oba ČR/Aprilia) -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 9 ze 16 závodů): 1. Aojama 159, 2. Bautista 144, 3. Simoncelli 115, 4. Barberá (Šp./Aprilia) 114, 5. Pasini 80, 6. Debon 73, ...13. L. Pešek 40, 15. Abraham 33.
MotoGP: 1. Dovizioso (It./Honda) 48:26,267, 2. Edwards (Brit./Yamaha) -1,360, 3. De Puniet (Fr./Honda) -1,600, 4. De Angelis (San Mar./Honda) -8,958, 5. Rossi (It./Yamaha) -21,622, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -22,465.
Průběžné pořadí (po 10 ze 17 závodů): 1. Rossi 187, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 162, 3. Stoner (Austr./Ducati) 150, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 115, 5. Edwards 103, 6. Dovizioso 94.