Rubriky:

Motocykly

Zlatou přilbu opět ozdobí hvězdy

23. září 2003 16:14 - PARDUBICE

Domácí plochodrážní sezóna vrcholí. Hvězdné startovní pole se poslední zářijovou neděli sejde při 55. Zlaté přilbě města Pardubic. Tradiční klání je lemováno dalšími podniky, a to nejen na východě Čech, ale i ve Slaném, kde se ve středu rozetne zápletka domácí extraligy, a v Praze na Markétě, kde se v pondělí koná Tomíčkův memoriál.

 

PRÁVO

To vše v době, kdy je stále otevřeno, kdo jako vítěz vzejde z dramatického souboje o světové prvenství. Do Pardubic zamíří i vedoucí muž průběžného pořadí Grand Prix Jason Crump z Austrálie. Kontrakt s divišovskou Jawou, jejímž je továrním jezdcem, ho nutí obhajovat prvenství v nejstarším světovém závodě týden před pro něj rozhodujícím kláním v norském Hamaru.

Rickardsson zatím zůstává ve hře

Je otázkou zda narazí na některého ze svých velkých rivalů - Nickiho Pedersena a Tonyho Rickardssona. "Není to otázka toho, že by nechtěli před vrcholem sezóny proti sobě jet, ale jde o peníze," připomíná šéf pardubického závodu Evžen Erban tradiční předstartovní licitace s jezdci. "S Rickardssonem ale ještě budu jednat," plánuje Erban, byť zatím naráží na nepřijatelné požadavky.

"Pedersen chtěl 2300 liber jen za to, že přijede, to je nějakých 130 000 korun. A ještě se ptal na prémie. Tolik mu samozřejmě nemůžeme dát," pokračuje ředitel klání.

Poláci v silné sestavě

Do Pardubic se chystá i mimořádně silná polská sestava včetně Tomasze Golloba, vítěze posledního dílu Grand Prix v Bydhošti, a juniorského mistra světa Jaroslava Hampela.

"Možná se dočkáme prvního polského vítěze Zlaté přilby, Gollobovi ale naše dráha moc nesedí," přemítá Erban nad startovním polem, v němž nechybí téměř kompletní švédská reprezentace, která i bez Rickardssona letos vyhrála světový šampionát družstev.

Přijet má i americký veterán Sam Ermolenko, který už se spíše zaměřuje na komentování plochodrážních přenosů.

Z minulých vítězů přicestují další Australané Leigh Adams a Ryan Sullivan, ale i domácí Tomáš Topinka. Nejvýše druhý zatím byl Marián Jirout, který už je fit po zranění z vážné lednové autonehody.

Rehabilituje, ale zdravý ještě není

Z bratrské dvojice Drymlů bude chybět Lukáš, pro kterého sezóna již zřejmě skončila. Po zlomenině nohy už začal s rehabilitací na kole a v bazénu, ale do Hamaru o elitní desítku, která se přímo udrží v GP, asi bojovat nepojede a bude pro příští ročník seriálu spoléhat na přidělení divoké karty.

Pardubičtí tentokrát nevložili mezi své dva tradiční podniky žádný další mistrovský jako v některých předešlých sezónách. S nedávnou instalací umělého osvětlení však netají smělé plány. "Grand Prix ne, ale v nejbližší době zkusíme získat Světový pohár družstev," přeje si Erban pořádat akci, která trvá týden a zahrnuje pět závodů.

"Je to drahé, první nabídka promotérské firmy je pro nás nepřijatelná, ale ještě se bude jednat. A možná do toho půjdeme společně s Poláky," plánuje.

Václav Procházka

Zrušit