Pešek bodoval v Le Mans 13. místem, Abraham upadl

LE MANS

Lukáš Pešek s moriwaki obsadil v dnešní Velké ceně Francie silničních motocyklů 13. místo ve třídě Moto2 a dosáhl nejlepšího českého výsledku v sezoně. Jeho krajan Karel Abraham se dostal hned v prvním kole se svou novou motorkou FTR do kolize a zbytek závodu sledoval jen z depa.

Lukáš Pešek

Třetí díl mistrovství světa vyhrál v Le Mans Španěl Toni Elías na moriwaki a dostal se do čela seriálu. Pešek se ve vyrovnané kategorii, kde mají všichni jezdci k dispozici stejné motory Honda, držel dlouho v početné skupině bojující na hranici první a druhé desítky. V závěru už se přes své soupeře nedostal, i tak si oproti sobotní kvalifikaci polepšil o devět míst a získal tři body.

Abrahamovi se stala hned po startu osudnou úvodní zatáčka, kde neměl šanci uprostřed startovního pole reagovat na tlačenici a společně s jedním ze soupeřů skončil na zemi. V klasifikaci tak má stále jen dva body a přepustil Peškovi pozici české jedničky.

Také Pešek měl v úvodu problémy, srazil se s Maďarem Talmacsim, což ho stálo několik míst. "Pak se mi dařila stíhačka, posunul jsem se až do top ten, ale v polovině závodu jsem vytuhnul. Bohužel jsem kvůli zranění žeber přes 14 dní nemohl trénovat a to se podepsalo na fyzičce a následně i koncentraci," postěžoval si na následky pádu z minulého závodu Pešek v tiskové zprávě týmu Matteoni Racing. "V posledním kole jsem ještě zkoušel předjet Hernandeze, ale dost mi to v zatáčkách zavíral a nechtěl jsem jít vyloženě do rizika na hranici pádu," komentoval závod Pešek.

V kubatuře do 125 ccm tentokrát nebodoval ani sedmnáctiletý mladík Kornfeil. Ten slavil při minulém závodu mistrovství světa v Jerezu díky 14. příčce své premiérové bodované umístění, tentokrát od něj byl vzdálen zhruba čtvrt minuty. Po sobotní kvalifikaci vyrážel až ze šesté řady a ve vyrovnaném závodu si oproti startovnímu roštu o čtyři příčky polepšil.

V čele se v závěrečných okruzích přetahovali o prvenství Pol Espargaró a Nicolas Terol. Ten nakonec zaostal o necelou sekundu a v šampionátu vede už jen o dva body. Souboj o bronz nevyšel Bradleymu Smithovi, jenž se dopustil v jednom z posledních výjezdů ze zatáčky chyby a musel se spokojit s pátým místem za čtveřicí Španělů.

Nejsilnější kubaturu MotoGP ovládl stejně jako v Jerezu Španěl Jorge Lorenzo na yamaze a upevnil si vedení před úřadujícím šampionem Valentinem Rossim z Itálie. Ten dojel do cíle na druhém místě s více než pětisekundovou ztrátou. Španělští jezdci stejně jako před třemi týdny získali prvenství ve všech třech třídách.

Velká cena Francie, třetí závod MS silničních motocyklů v Le Mans:
Do 125 ccm: 1. P. Espargaró (Šp./Derbi) 41:52,280, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,957, 3. Márquez -4,428, 4. Vásquez (oba Šp./Derbi) -4,736, 5. Smith (Brit./Aprilia) -5,143, 6. Cortese (Něm./Derbi) -5,847, ...19. Kornfeil (ČR/Aprilia) -59,770.
Pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Terol 65 b., 2. Espargaró 63, 3. Rabat (Šp./Aprilia) 34, ...19. Kornfeil 2.
Moto2: 1. Elías (Šp./Moriwaki) 43:29,277, 2. Simón (Šp./RSV) -1,336, 3. Corsi (It./Motobi) -2,831, 4. Iannone (It./Speed Up) -4,880, 5. Talmacsi (Maď./Speed Up) -13,293, 6. Gadea (Šp./Pons kalex) -13,415, ...13. Pešek (ČR/Moriwaki) -25,068, Abraham (ČR/FTR) nedokončil.
Pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Elías 63, 2. Tomizawa (Jap./Suter) 45, 3. Corsi 35, ...22. Pešek 4, 23. Abraham 2.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 44:29,114, 2. Rossi (It./Yamaha) -5,672, 3. Dovizioso (It./Honda) -7,872, 4. Hayden (USA/Ducati) -9,346, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -12,613, 6. Melandri (It./Honda) -21,918.
Pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 70, 2. Rossi 61, 3. Dovizioso 42.