Abraham a Kornfeil dojeli v Mugellu sedmnáctí, Pešek upadl

MUGELLO

Ani jeden z trojice českých jezdců v mistrovství světa silničních motocyklů nedokázal bodovat v nedělní Velké ceně Itálie. Karel Abraham ve třídě Moto2 i Jakub Kornfeil v kubatuře do 125 ccm obsadili 17. místa. Lukáš Pešek po zdařilé kvalifikaci závod nedokončil.

Karel Abraham na okruhu v Mugellu.

Nová třída Moto2 s jednotnými motory Honda slibuje vyrovnanost, tentokrát ale nebylo o vítězi od úvodních kol pochyb. Nejlepší muž sobotní kvalifikace Ital Andrea Iannone neustále navyšoval svůj náskok a suverénně si dojel pro letošní premiérové vítězství.

Pešek startoval ze 17. pozice, po nevydařeném startu se ale propadl do třetí desítky. Během dvou kol se pak dokázal na 17. místo vrátit, při nájezdu do třetího okruhu ale najel do díry a upadl. Pro pražského závodníka bylo odstoupení ze závodu zklamáním, protože v ranním warm-upu zajel senzačně třetí čas.

„Teď jsem trochu naštvaný, byl jsem blízko velmi dobrému výsledku. Na startu jsem se nemohl pořádně odlepit a předjelo mě dost soupeřů. Věděl jsem, že na to mám, a tak jsem se chtěl co nejrychleji dostat dopředu, aby mi zase neujeli. Bohužel jsem ve třetím kole trefil při brzdění do první zatáčky díru, přední tlumič šel na doraz a už se s tím nedalo nic dělat," mrzelo Peška.

"Rozhodně jsem ale spokojený s dalším zlepšením, ať co se týká nastavení spojky i podvozku, tak i sebe jako jezdce na novém motocyklu, se kterým si rozumím stále více. V Mugellu jsem letos poprvé opravdu cítil, že patřím k nejrychlejším a těším se na další závody, kde si snad svůj pocit potvrdím,“ dodal Pešek.

Po pádech jel Abraham opatrněji

Abraham, jenž vyrazil do závodu rovněž z páté řady si sice po startu trochu pohoršil, ale výpadky soupeřů jej nakonec posunuly jen dvě místa za bodovanou patnáctku. "Po dvou závodech, kdy jsem skončil po pádu na zemi, jsem dojel do cíle, ale samozřejmě spokojený být nemohu. Za sedmnácté místo se body nedostávají," pokrčil rameny český závodník v cíli.

Podobně jako Pešek, i Abraham pokazil start. "V první zatáčce jsem klesl asi o sedm míst. Byla to opět obrovská mačkanice a po dvou pádech jsem byl přece jen opatrnější. Pak to nebylo úplně špatné, postupoval jsem dopředu, i když přední kolo odskakovalo a chvílemi jsem musel dost bojovat," dodal dvacetiletý jezdec.

Stejně dopadl i sedmnáctiletý Kornfeil s aprilií. Po kvalifikaci startoval až ze šesté řady, ve druhé části závodu ale své umístění pomalu vylepšoval. Dojel početnou skupinu před sebou, v ní se ale na lepší než 17. místo neprotlačil.

O prvenství sváděla souboj trojice Španělů s Britem Bradleym Smithem, kterému nakonec zbyla nepopulární čtvrtá pozice. V těsném dojezdu vyhrál poprvé v kariéře sedmnáctiletý Marc Márquez na derbi, druhý místem si upevnil vedení v seriálu Nicolas Terol.

V královské třídě MotoGP zvítězil poprvé v sezóně Španěl Dani Pedrosa, vedení si v seriálu pojistil druhým místem jeho krajan Jorge Lorenzo. Čest italského motorismu po sobotním těžkém zranění Valentina Rossiho tentokrát zachraňoval třetím místem Andrea Dovizioso.

GP Itálie silničních motocyklů v Mugellu
125 ccm: 1. Márquez (Šp./Derbi) 39:53,153, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,039, 3. P. Espargaró (Šp./Derbi) -0,116, 4. Smith (Brit./Aprilia) -0,161, 5. Vásquez (Šp./Derbi) -10,281, 6. Krumenacher (Švýc./Aprilia) -10,364, ...17. Kornfeil (ČR/Aprilia) -50,789. Pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Terol 85 b., 2. P. Espargaró 79, 3. Márquez 57, ...19. Kornfeil 2.
Moto2: 1. Iannone (It./Speed Up) 41:05,374, 2. Gadea (Šp./Pons Kalex) -2,764, 3. Corsi (It./Motobi) -2,799, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) -2,814, 5. Elías (Šp./Moriwaki) -3,404, 6. Tomizawa (Jap./Suter) -3,826, ...17. Abraham (ČR/FTR) -24,969, Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončil. Pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Elías 74, 2. Tomizawa 55, 3. Corsi 51, ...24. Pešek 4, 25. Abraham 2.
MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 42:28,066, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,014, 3. Dovizioso (It./Honda) -6,196, 4. Stoner (Austr./Ducati) -25,703, 5. Melandri (It./Honda) -25,735, 6. De Puniet (Fr./Honda) -25,965. Pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 90, 2. Pedrosa 65, 3. Rossi (It./Yamaha) 61.