Abraham zajel v Katalánsku životní závod, skončil čtvrtý

Motocyklový jezdec Karel Abraham absolvoval na okruhu Catalunya u Barcelony životní závod a ve Velké ceně Katalánska obsadil ve třídě Moto2 čtvrté místo. O dvě příčky tak v neděli vylepšil svůj dosud nejlepší výsledek v mistrovství světa, jehož dosáhl v kategorii do 250 ccm dvakrát v závěru minulé sezóny.

Karel Abraham

Dvacetiletý Abraham strávil velkou část závodu v tříčlenné skupince, která v závěru bojovala o čtvrtou pozici. Své soupeře Toniho Elíase a Simone Corsiho v tomto souboji jasně porazil a dojel si pro nejlepší umístění v kariéře. Od stupňů vítězů dělilo člena týmu Cardion AB půldruhé sekundy.

Abraham i druhý český závodník Lukáš Pešek profitovali brzy po startu z hromadné nehody, do které se hned v první zatáčce zapletla velká část jezdců z předních příček. Oba Češi se dokázali padajícím soupeřům vyhnout a okamžitě se ocitli na bodovaných pozicích.

Na body však nedosáhl Pešek, jenž několik kol nato nezvládl předjížděcí manévr a stejně jako minulý víkend v Assenu závod nedokončil.

Pořadím vpřed se však stále posouval Abraham, jemuž se několik efektních předjetí povedlo. Také mu stejně jako dalším pomohl trest pro lídra Andreu Iannoneho, jenž musel za nedovolený manévr při žluté vlajce projet boxem.

Pro vítězství si tak dojel bez větších problémů Japonec Juki Takahaši, jenž porazil o více než pět sekund druhého Thomase Lüthiho ze Švýcarska a třetího Španěla Juliana Simóna. Abraham na vítěze ztratil 6,706 sekundy.

Čtvrtý triumf Márqueze v řadě

Třetímu českému jezdci v mistrovství světa Jakubu Kornfeilovi tentokrát o jedno místo unikl bod do průběžného hodnocení, který získal v Assenu. Sedmnáctiletý rodák z Kyjova skončil v závodu kategorie do 125 ccm šestnáctý, nicméně za patnáctým měl odstup více než deset sekund.

Pro čtvrté vítězství za sebou si dojel domácí Marc Márquez na derbi a dostal se do čela pořadí MS. Sedmnáctiletý Španěl se stal nejmladším jezdcem, který dosáhl na čtyři triumfy v řadě, a předstihl dosavadního rekordmana Valentina Rossiho.

Lorenzo vyhrál potřetí za sebou

Další španělské vítězství se zrodilo v MotoGP, v níž dovedl domácí fanoušky k extázi Jorge Lorenzo na yamaze. Třiadvacetiletý týmový kolega zraněného šampiona Valentina Rossiho vyhrál potřetí za sebou a kráčí za premiérovým titulem v královské třídě. Před svým krajanem Danim Pedrosou má v průběžném pořadí náskok 52 bodů.

Pedrosa byl druhý i v dnešním závodě, spolu s třetím Caseym Stonerem z Austrálie zaostali za suverénním Lorenzem téměř o pět sekund.

GP Katalánska silničních motocyklů
125 ccm: 1. Márquez (Šp./Derbi) 40:46,315, 2. Smith (Brit./Aprilia) -4,638, 3. Espargaró (Šp./Derbi) -4,996, 4. Cortese (Něm./Derbi) -45,366, 5. Vázquez (Šp./Derbi) -45,433, 6. Kojama (Jap./Aprilia) -49,685, ...16. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:26,441. Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Márquez 132, 2. Espargaró 131, 3. Terol (Šp./Aprilia) 118, 4. Smith 94, 5. Vázquez 60, 6. Cortese 60, ...20. Kornfeil 3.
Moto2: 1. Takahaši (Jap./Tech 3) 41:42,451, 2. Lüthi (Švýc./Moriwaki) -5,037, 3. Simón (Šp./Suter) -5,200, 4. Abraham (ČR/FTR) -6,706, 5. Elías (Šp./Moriwaki) -7,369, 6. Corsi (It./Motobi) -7,414, ...Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončil. Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Elías 111, 2. Lüthi 94, 3. Simón 77, 4. Tomizawa (Jap./Suter) 76, 5. Iannone (It./Speed Up) 70, 6. Corsi 65, ...15. Abraham 22, 28. Pešek 4.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:22,805, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -4,754, 3. Stoner (Austr./Ducati) -4,956, 4. De Puniet (Fr./Honda) -18,057, 5. Bautista (Šp./Suzuki) -21,361, 6. Spies (USA/Yamaha) -21,503. Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Lorenzo 165, 2. Pedrosa 113, 3. Dovizioso (It./Honda) 91, 4. Hayden (USA/Ducati) 69, 5. De Puniet (Fr./Honda) 69, 6. Stoner 67.