Rossi znovu mistrem světa

Famózní motocyklový jezdec Ital Valentino Rossi nenašel přemožitele ani v letošním ročníku mistrovství světa. Vítězstvím v Malajsii získal už svůj pátý titul mistra světa a obhájil loňský triumf v královské třídě MotoGP.

V Malajsii mohl Rossimu zkomplikovat cestu za vítězství v šampionátu jen Španěl Sete Gibernau, který v závodě dojel druhý. Rossi si tak zajistil titul dva závody před koncem šampionátu, jelikož vede o 63 bodů.

Rossi startoval z nejvýhodnější pozice, ale tu v úvodu závodu neudržel, propadl se na třetí příčku a do čela šel Gibernau. Rosssimu trvalo sedm kol, než svého konkurenta předjel a vedoucí příčku už nikomu nepřepustil. Na třetím místě dojel Max Biaggi

Rossi nechyběl podvacáté za sebou na stupních vítězů a už mu chybějí jen dva podobné úspěchy, aby vyrovnal rekord krajana Giacoma Agostiniho, který mezi prvními třemi dojel bez přerušení v letech 1967-69.

Už loni se Rossi stal prvním jezdcem v historii, který se po triumfu v nově vzniklé třídě MotoGP stal šampionem ve čtyřech různých kubaturách. V roce 2001 byl mistrem světa v pětistovkách, dva roky předtím vyhrál čtvrtlitry a premiérový titul slavil v roce 1997 ve stopětadvacítkách.

Výsledky - MotoGP:
1.Rossi (It./Honda)43:41,457 (prům. rychlost 159,998 km/h)

I nejslabší kubatura už má mistra světa

I v nejslabší kubatuře do 125 ccm se v Sepangu korunoval mistr světa. Setjně jako Rossi si dva závody před koncem sezóny zajistil titul Španěl Daniel Pedrosa.

Teprve od minulého měsíce osmnáctiletý jezdec Hondy v malajském Sepangu vyhrál svou letošní pátou Velkou cenu, a protože jeho nejvážnější pronásledovatel Stefano Perugini zaváhal, oslavil vítěz brněnské Grand Prix ČR dva závody před koncem seriálu titul.

"Nevím, jak vylíčit své pocity. Jen mě napadá poděkovat týmu a rodině za pomoc. Zatím nemohu pochopit, co jsem dnes dokázal, možná to přijde zítra," hledal slova Pedrosa.

Pedrosův úhlavní soupeř Perugini čtrnáctý závod sezóny nedokončil a jeho bodová ztráta na lídra vrostla na nedostižných 64 bodů. Ital odstoupil kvůli technickým problémům po třech kolech a pouhých sedmi minutách ze čtvrtého místa. Pedrosa si pak jel vstříc prvenství, které z něj udělalo druhého nejmladšího mistra světa v historii.

Španělský šampión vyhrál způsobem start - cíl a cílovou čáru protnul s dvousekundovým předstihem před Finem Mikou Kalliem na KTM. Vítězův krajan Jorge Lorenzo na stroji Derbi skončil ve svém teprve pátém závodě v MS už podruhé třetí.

Výsledky - 125 ccm:
1.Pedrosa (Šp./Honda)43:07,647 min. (146,651 km/h)

Huleš získal bod

Španěl Toni Elias vyhrál v Sepangu malajskou Grand Prix ve třídě do 250 ccm před vedoucím mužem šampionátu Manuelem Poggialim z Itálie. Po třetím triumfu ze čtyř posledních závodů se pilot Aprilie posunul na druhé místo průběžného pořadí. Z druhého letošního bodu se radoval český jezdec Jaroslav Huleš, který zopakoval své patnácté místo z brazilské Velké ceny.

Elias do čela závodu nikoho nepustil od třetího kola a má po Sepangu 201 bodů. Na lídra seriálu jich ztrácí dva závody před koncem seriálu pětadvacet. Bodově je na tom stejně jako Elias i dnes čtvrtý Ital Roberto Rolfo a je rovněž adeptem na titul. Už jen teoretické šance má naopak Francouz Randy de Puniet, který dnes dojel pátý.

Huleš se svou hondou skvěle odstartoval a z 21. místa na startovním roštu byl po průjezdu prvním kolem hodnocen jako třináctý. Už ve třetím okruhu ale z bodované patnáctky vypadl, nicméně už v šestém se do ní vrátil, tentokrát definitivně. I druhý český jezdec Lukáš Pešek si v prvních metrech polepšil oproti 22. startovní pozici, ale ve čtvrtém kole musel odstoupit.