Španěl Márquez je motocyklovým šampiónem ve třídě do 125 ccm

VALENCIE

Sedmnáctiletý španělský motocyklista Marc Márquez se stal světovým šampiónem v kubatuře do 125 ccm. V závěrečném závodě ve Valencii mu k premiérovému titulu stačila čtvrtá příčka, jeho jediný konkurent Nicolás Terol byl třetí. Závěrečný závod sezóny vyhrál Brit Bradley Smith.

Marc Márquez.

Jediný český zástupce Jakub Kornfeil se pohyboval dlouho na konci druhé desítky, nakonec se dostal na poslední bodovanou patnáctou pozici. V celkové klasifikaci sezóny skončil sedmnáctiletý mladík sedmnáctý, když jeho největším úspěchem byla pátá příčka z Brna.

Márquez, jenž stejně jako řada dalších jezdců z popředí pořadí odejde do vyšší třídy Moto2, vyhrál letos deset závodů. Přesto jej mohl ještě z trůnu sesadit Terol, který naopak ve stopětadvacítkách ještě rok zůstane. Márquez odjel závěrečná kola s vědomím, že jen pád by ho mohl připravit o titul. Na stupně vítězů tak pustil Smithe, Pola Espargara a Terola.

Závěrečný závod elitní třídy MotoGP vyhrál symbolicky již jistý mistr světa Jorge Lorenzo na yamaze a celkovým ziskem 383 bodů v sezoně stanovil nový rekord. Třiadvacetiletý Španěl si dnes připsal devátý triumf v ročníku, v němž jako jediný dokončil všechny závody a nejhůře skončil čtvrtý.

Lorenzo dnes porazil o čtyři a půl sekundy bývalého šampiona Caseyho Stonera z Austrálie. Třetí skončil italský fenomén Valentino Rossi, jenž od příští sezony vystřídá Stonera u Ducati. Australan míří k Hondě.

Sedmým místem uhájil celkové druhou pozici Španěl Dani Pedrosa, třetí skončil Rossi, jenž letos kvůli zranění vynechal čtyři Velké ceny. Jednatřicetiletý Ital si po dojezdu navlékl žluté tričko s nápisem "Bye bye baby" a rozloučil se tak s motocyklem, na němž získal čtyři ze svých sedmi titulů v královské třídě. Známý showman také ke své yamaze poklekl přímo na trati a několik desítek sekund ji objímal.

Grand Prix Valencie, závěrečný 18. závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 40:25,648, 2. P. Espargaró (Šp./Derbi) -2,786, 3. Terol (Šp./Aprilia) -3,149, 4. Márquez (Šp./Derbi) -8,326, 4. Cortese (Něm./Derbi) -24,375, 6. Rabat (Šp./Aprilia) -26,743, ...15. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:24,798.
Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. Márquez 310 b., 2. Terol 296, 3. P. Espargaró 281, 4. Smith 223, 5. Vázquez (Šp./Derbi) 152, 6. Rabat 147, ...17. Kornfeil 28.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 46:44,622, 2. Stoner (Austr./Ducati) -4,576, 3. Rossi (It./Yamaha) -8,998, 4. Spies (USA/Yamaha) -17,643, 5. Dovizioso -19,160, 6. Simoncelli (oba It./Honda) -20,674.
Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Lorenzo 383, 2. Pedrosa (Šp./Honda) 245, 3. Rossi 233, 4. Stoner (Austr./Ducati) 225, 5. Dovizioso 206, 6. Spies 176.