Skvělí Češi! Kornfeil i Abraham se v Jerezu blýskli sedmými místy

JEREZ

Jakub Kornfeil i Karel Abraham obsadili shodně sedmá místa v Grand Prix Španělska silničních motocyklů. Pro stále ještě sedmnáctiletého Kornfeila jezdícího v kubatuře do 125 ccm znamená dnešní výsledek z Jerezu druhý největší úspěch kariéry, Abraham se zase premiérově umístil v elitní desítce královské třídy MotoGP.

Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil.

Oba čeští jezdci vydělali na obtížných podmínkách. Závody byly poznamenány dešťovými přeháňkami a řadou pádů.

Kornfeil skončil lépe pouze loni na domácí trati v Brně, kde obsadil rovněž na mokré trati pátou příčku. Výsledkem z Jerezu si navíc spravil chuť po nevydařeném úvodním závodu v Kataru, který dokončil až jako třiadvacátý.

Ve Španělsku se svou aprilií startoval až z páté řady, pomalu se ale posouval vpřed. V polovině závodu bojoval ve skupince o umístění na začátku druhé desítky, o drama se však poté postaralo počasí.

Drobný déšť činil řadě jezdců velké problémy a jejich motocykly často končily v kačírku. Kornfeil si naopak svou pozici neustále vylepšoval a nakonec finišoval osamocený na sedmém místě.

Z vítězství se radoval stejně jako v Kataru domácí Nicolás Terol, jemuž usnadnil pozici další Španěl Hector Faubel. Ten v posledním kole upadl, a tak se dramatický souboj o prvenství rozhodl několik zatáček před cílem. S poškozeným motocyklem si Faubel dojel alespoň pro body za 11. místo.

Karel Abraham se strojem Ducati při testech MotoGP v malajsijském Sepangu.foto: www.karelabraham.com

Podobný průběh měl i závod MotoGP. Abraham po nevydařeném startu vjel do první zatáčky na posledním 17. místě, brzy ale bylo vše jinak a pořadím hodně míchaly havárie.

Na mokré trati například v zatáčce srazil Ital Valentino Rossi při předjížděcím manévru vítěze kvalifikace Caseyho Stonera z Austrálie, pád ukončil i sólojízdu Marka Simoncelliho v čele závodu. Agresivní jízda na kluzké trati se vymstila i Abrahamovi, jenž zhruba v polovině závodu bojoval už o sedmou příčku s Japoncem Aojamou.

„V jedné z pravotočivých zatáček jsme jeli vedle sebe a já jej nechtěl pustit před sebe, což se mi vymstilo,“ konstatoval Abraham v tiskové zprávě svého týmu. Po návratu ze štěrku figuroval se svou ducati na 11. pozici, další pády mu ale pomohly zpět mezi nejlepší desítku. Mezitím si zkušenou jízdou bez zbytečného rizika dojel pro první vítězství v sezóně úřadující šampión Španěl Jorge Lorenzo na yamaze.

Ten také vede pořadí šampionátu, Abraham je desátý.  „Jsem spokojený, ale mrzí mě, že jsem upadl. Mohl jsem totiž dojet i na pátém místě,“ dodal český jezdec.

Nejméně dramatická byla třída Moto2, kterou vyhrál Andrea Iannone se strojem značky Suter.

Velká cena Španělska v Jerezu, druhý závod MS silničních motocyklů
Do 125 ccm
1. Terol (Šp./Aprilia) 44:50,646, 2. Folger (Něm./Aprilia) -17,446, 3. Zarco (Fr./Derbi) -23,955, 4. Kent -32,883, 5. Mackenzie (oba Brit./Aprilia) -34,713, 6. Cortese (Něm./Aprilia) -51,515, 7. Kornfeil (ČR/Aprilia) -54,920.
Průběžné pořadí MS (po 2 ze 17 závodů): 1. Terol 50 b., 2. Folger 31, 3. Cortese 30, 4. Zarco 26, 5. Vázquez (Šp./Derbi) 20, 6. Gadea (Šp./Aprilia) 16, ...10. Kornfeil 9.
Moto2
1. Iannone (It./Suter) 49:56,423, 2. Lüthi (Švýc./Suter) -7,850, 3. Corsi (It./Ioda) -12,625, 4. Smith (Brit./Tech 3) -15,355, 5. Bradl (Něm./Kalex) -17,850, 6. Simón (Šp./Suter) -24,247.
Průběžné pořadí MS (po 2 ze 17 závodů): 1. Iannone 45, 2. Bradl 36, 3. Lüthi 36, 4. Corsi 26, 5. De Angelis (San Mar./Motobi) 22, 6. Smith 20.
MotoGP
1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 50:49,046, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -19,339, 3. Hayden (USA/Ducati) -29,085, 4. H. Aojama (Jap./Honda) -29,551, 5. Rossi (It./Ducati) -1:02,227, 6. Barberá (Šp./Ducati) -1:08,440, 7. Abraham (ČR/Ducati) -1:14,120.
Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Lorenzo 45, 2. Pedrosa 36, 3. Stoner (Austr./Honda) 25, 4. Hayden 23, 5. Rossi 20, 6. H. Aojama 19, ...10. Abraham 12.