Abraham v Estorilu záhy vypadl, Kornfeil vybojoval tři body

ESTORIL

Motocyklový jezdec Karel Abraham po pádu nedokončil Velkou cenu Portugalska. V druhém kole závodu královské kubatury MotoGP skončil se svou ducati mimo trať a při třetím startu v sezoně poprvé nebodoval. Jakub Kornfeil ve stopětadvacítkách vybojoval tři body za 13. místo.

Dani Pedrosa ze Španělska na trati v Estorilu

Abraham měl v Estorilu předpoklady k tomu, aby navázal na nečekané sedmé místo z předchozího závodu ve Španělsku. V sobotní kvalifikaci dlouho atakoval elitní desítku, nakonec si i dvanáctým místem vytvořil osobní rekord v MotoGP a poprvé startoval ze čtvrté řady.

V úvodních metrech závodu sice svoji pozici ztratil, ale už v prvním kole se znovu přiblížil k desítce po pádech Hectora Barbery a Marka Simoncelliho. Záhy však skončil na zemi i český jezdec a do depa musel pěšky s lehkým zraněním ruky. Lékaři při vyšetření zjistili naraženinu a poškozené nervy v prstech.

"V levotočivé zatáčce, následující po rovince uprostřed okruhu, jsem začal pozdě brzdit. Přední pneumatika ztratila přilnavost a já upadl," popsal Abraham kritický moment v tiskové zprávě týmu Cardion AB Motoracing.

V MotoGP slavil první letošní vítězství Španěl Dani Pedrosa na hondě, který už v tomto roce získal kompletní medailovou sbírku, před lídrem šampionátu a krajanem Jorgem Lorenzem s yamahou. Třetí skončil australský exmistr světa Casey Stoner.

Pedrosa porazil obhájce titulu i přesto, že se po posledním závodě v Jerezu podrobil operaci ramena. Navíc ukončil tříletou nadvládu svého rivala v Estorilu - Lorenzo od přestupu do MotoGP poprvé v Portugalsku nevyhrál.

"V závěru to bylo pro mě velmi složité, jsem vůbec rád, že jsem tu po operaci mohl být," řekl Pedrosa. "Jorge jel skvěle, ale když už jsem až do konce zůstal s ním, nechtěl jsem být znovu druhý (jako posledně v Jerezu)," dodal Pedrosa, který sezonu zahájil třetím místem v Kataru.

Svůj nejhorší výsledek při už dvanáctém startu na portugalském okruhu si pátým místem připsal slavný Ital Valentino Rossi, kterého v cílové rovince předjel krajan Andrea Dovizioso. Rossi teprve podruhé nebyl v Estorilu na stupních vítězů, předloni tam skončil čtvrtý.

Letošní nadvládu mezi piloty stopětadvacítek s převahou potvrdil Nicolás Terol ze Španělska, který na aprilii i do třetice vyhrál a vede šampionát s plným bodovým ziskem. Dvaadvacetiletý vicemistr světa už má na kontě osm vítězství v Grand Prix, z nich dvě slavil v předchozích sezonách v Brně.

Kornfeil si oproti 16. startovní pozici o tři místa polepšil a po senzační sedmé příčce z Jerezu podruhé za sebou skončil na bodech. V průběžném pořadí mu s 12 body patří 11. místo.

Ve třídě Moto2 vyhrál podruhé v sezoně a popáté v kariéře Němec Stefan Bradl na stroji Kalex. Ujal se díky tomu vedení v šampionátu před Andreou Iannonem z Itálie, který po pádu v závěru přišel o medailovou pozici a dojel až třináctý.

Šampionát bude pokračovat za dva týdny ve Francii na slavném okruhu v Le Mans.

Velká cena Portugalska, závod MS silničních motocyklů v Estorilu:
Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 41:21,986, 2. Cortese (Něm./Aprilia) -3,671, 3. Zarco (Fr./Derbi) -4,466, 4. Viňales (Šp./Aprilia) -4,468, 5. Folger (Něm./Aprilia) -12,140, 6. Vázquez (Šp./Derbi) -20,304, ...13. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:00,479.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Terol 75 b., 2. Cortese 50, 3. Folger 42, 4. Zarco 42, 5. Vázquez 30, 6. Gadea (Šp./Aprilia) 20, ...11. Kornfeil 12.
Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 44:40,765, 2. Simón (Šp./Suter) -0,147, 3. Takahaši (Jap./Moriwaki) -6,188, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -16,822, 5. Corsi (It./FTR) -17,076, 6. P. Espargaró (Šp./FTR) -25,956.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Bradl 61 b., 2. Iannone (It./Suter) 48, 3. Corsi 37, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 36, 5. Simón 36, 6. Takahaši 27.
MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 45:51,483, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,051, 3. Stoner (Austr./Honda) -7,658, 4. Dovizioso (It./Honda) -16,530, 5. Rossi (It./Ducati) -16,555, 6. Edwards (USA/Yamaha) -32,575, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Lorenzo 65, 2. Pedrosa 61, 3. Stoner 41, 4. Rossi 31, 5. Hayden (USA/Ducati) 30, 6. Dovizioso 30, ...11. Abraham 12.