Rubriky:

Motocykly

Rossi s Ducati stále čeká na vítězství, útěk k jiné značce ale v Brně odmítl

13. srpna 2011 13:08 - BRNO

Italský motocyklový král Valentino Rossi od roku 1996, kdy vstoupil do mistrovství světa, vyhrál v každé sezóně alespoň jeden závod. Po přestupu ke značce Ducati však letos na triumf v MotoGP zatím marně čeká. V Brně zajel až sedmý tréninkový čas. V sobotu ráno byl na mokru sice třetí, ale to všichni jezdili o téměř deset vteřin pomaleji.

 

David W. Černý, Reuters

„V Brně se mi daří a nepochybujte o tom, že sním o vítězství, jenže jsem realista a vidím, že Stoner i Lorenzo vypadají letos nedostižně. Pokud se pletu, tak to bude jen dobře,“ uvedl 32letý tovární jezdec ducati, který stál letos na stupních vítězů jen jedinkrát, v květnu ve francouzském Le Mans. Přitom měl italskou značku vynést do nejvyšších pater, jenže premiérová sezóna v barvách Ducati se vůbec nevyvíjí podle jeho představ.

Nejdelší černá šňůra

Rossi se trápí, ještě nikdy ve své zářivé kariéře nezažil šňůru 13 závodů bez vítězství. „Pokud připustím reálný stav věcí, tak v současnosti je zřejmě mimo naše možnosti přerušit ji. Pokud by se mi povedlo dostat v Brně na stupně vítězů, klidně zaplatím celou basu šampaňského,“ přiznal smířeně devítinásobný světový šampión.

„Vzhledem k tomu, že mu to letos opravdu moc nejde a má problém s nastavením, tak odhaduji, že by musel nastat v přípravě jeho motocyklu skutečně nějaký velký zlom, nebo by pro něj musel přijít nějaký mokrý nebo bláznivý závod, aby vyhrál,“ uvažoval Karel Abraham, jezdící také s Ducati.

Musí si také zvykat

„Všichni v paddocku říkají, že honda i yamaha jsou typově hodně jiné motorky než ducati, takže adaptace je zákonitě hodně těžká. Rossi je však super pilot a těžko by to někdo zvládnul lépe a rychleji. Podívejte se na Haydena, ten první rok po přechodu k ducati jezdil pořád poslední a špatně,“ doplnil Abraham

„Dobrá znalost motocyklu i zkušenosti s ním jsou výhodou, o tom není pochyb, protože Ducati občas na provedené změny reaguje zvláštním způsobem, nemůžu ale tvrdit, že jen v tom jsou naše problémy. Beru minimálně třetinu viny na sebe, proč nejsme konkurenceschopní,“ uvedl k tomu Rossi.

K jeho letošním problémům možná přispívá i situace kolem šéfmechanika Jeremy Burgesse, jenž s ním byl u všech sedm titulů v královské kubatuře. Víc než na závodech je však nyní doma v Austrálii u těžce nemocné ženy. „Chápu jeho osobní důvody, i když mi v boxech moc chyběl a jsem rád, že je v Brně zpátky,“ přiznává jezdec.

Zkouší nové věci

Přestože v paddocku MotoGP zaznívají hlasy, že Ducati nemá zdroje na to, aby se zásadními změnami dokázala přijít v průběhu sezóny, Rossi přesto osedlá v Brně novou verzi stroje, chystanou už pro příští rok. „Má v tuto chvíli úplně jinou motorku než já a zkouší věci, k nimž se nedostanu,“ přiznal Abraham.

„Jsme teprve v první fázi vývoje, upravený rám vyžaduje hodně odlišné nastavení. Přesto děláme maximum, abychom se při každém tréninku dokázali zlepšit. Je nám všem jasné, že máme před sebou hodně dlouhou a těžkou práci,“ naznačil Rossi. Šampionát měl teď tři týdny pauzu a italská legenda podle svých slov delšího volna využila, k dobití baterek před dalším hektickým obdobím.

„Při Velké ceně v Brně i pondělním testu na Masarykově okruhu budeme pokračovat v hledání ideálního nastavení,“ doplnil a důrazně se na Masarykově okruhu ohradil proti spekulaci italských médií o Rossiho kontaktu s týmem Honda Gresini ohledně místa pro rok 2012. „Ať si kdo chce, co chce, říká, dodržím smlouvu u Ducati. Vím, že krajan Melandri, jenž jezdí superbiky, tvrdil, že se moje manželství s ducati blíží krachu, ale já v tom svazku zůstanu, tedy když Marco dovolí,“ usmál se Ital.

„Těžko říct, co se Rossimu teď honí v hlavě a jaké jsou jeho další plány. Slyšel jsem různé verze, jak to může být a nebylo by možná až tak nečekané, kdyby se vrátil k hondě, protože s ní uměl a zajížděl skvělé výsledky. Na druhé straně má teď i dost zdravotních problémů, s ramenem či nohou. Ale já si myslím, že si ještě bude přát vyjet titul i s Ducati, aby ho měl u všech značek,“ uvažoval Abraham.

V Brně slaví výročí

V Ducati nad dosavadními výsledky sezóny nikdo nejásá, ani náznakem ale v Brně nepadla možnost rozchodu. „Makáme tvrdě na tom, abychom se zlepšili. Minule v Laguna Seca,“ prohlásil Rossi a naznačil, že jezdit na motorce z jeho rodné země je pro něj i hodně srdeční záležitost.

Také k Brnu má vřelý vztah, vždyť právě na Masarykově okruhu si před patnácti lety připsal premiérový triumf v šampionátu. „Vlastně mám letos kulaté výročí. Na té dráze se pokaždé rád svezu, váží se k ní báječné vzpomínky,“ usmál se. „Bylo by chybou Valentina podceňovat, u jezdce takového formátu nikdo neví. Může ještě předvést něco, že se budeme všichni divit,“ upozornil Abraham.

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly