Rubriky:

Motocykly

Plochodrážník Kůs pernou noc před Memoriálem tentokrát nezažije

2. září 2011 08:47 - PRAHA

Doma mu situaci nijak neulehčili, český plochodrážník Matěj Kůs se bude muset na pražské Markétě hodně snažit, pokud chce 5. září (19 h) zopakovat triumf v Tomíčkově memoriálu.

 

Stanislav Zbyněk, ČTK

„Startovka je lepší než loni, přibyla silná jména, ale pořád mám jasný plán: chci vyhrát, každý úspěch před domácím publikem zahřeje u srdíčka,“ přemítá Kůs před bojem se sestavou excelentních zahraničních es, která pro závod získali pořadatelé. Konkurence připomíná jarní Grand Prix... Dorazí americký lídr seriálu Hancock, dánský mistr světa Pederesen i vítěz posledního dílu GP v Toruni Švéd Jonsson. To při Memoriálu na počest závodníka, který zahynul při Zlaté přilbě v roce 1968, dlouho k vidění nebylo.

Tradiční pražský podnik druhé půle sezóny se také vrací na pondělní večerní termín, nikoli však až po říjnové Zlaté přilbě v Pardubicích, ale už zkraje tohoto měsíce. Loňský vítěz si při něm může vylepšit pocity z ne zrovna vydařené sezóny. „Hůř už být nemohlo,“ podotýká.

Do GP se neprobil, v týmovém MS propadl. Důvody? Potíže s technikou. „Nezvládl jsem novinky,“ přiznává. „Ale jsou momenty, na které rád vzpomínám, nevím proč se vracet k tomu, kdy to nešlo,“ tvrdí před pražským závodem. Loni ho vyhrál, ač - jak přiznává - s tím moc nepočítal. Před bitvou zažil pernou noc. „Jel jsem ze závodů v Gdaňsku, spal jsem pak do dvou odpoledne, teď mě nic takového nečeká, ale zopakovat ten výsledek by bylo příjemné.“

Vítězem 41. ročníku memoriálu Luboše Tomíčka se Na Markétě v Praze stal Nicki Pedersen z Dánska (vpředu).Pražská Markéta bude opět hostit Tomíčkův memoriál.foto: ČTK/Stanislav Zbyněk

V závěru sezóny má volněji. I proto, že dostal zákazu startu v britských soutěžích, kde v téhle patří klubu Redcar Bears. Před jeho dresem upřednostnil českou extraligu, v níž se s Olympem probil do semifinále. „V Anglii věděli, že pojedu za Olymp dlouho dopředu, rozhodli se mě potrestat, nic s tím nenadělám. Vím jen, že pro tuhle sezónu jsem si v Anglii vybral špatně.“

Jedou hvězdy, na počest svého dědy opět nastoupí i Tomíček nejmladší

Dva z tria nejlepších jezdců tohoto ročníku Grand Prix se znovu chystají na pražskou Markétu. Zářivá konkurence se sejde při 43. ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka v pondělí 5. září (19 h). Lídr seriálu Greg Hancock z USA je už tradičním aktérem bitev v Česku, tradiční pražský podnik druhé půle sezóny ale pojede i Švéd Andreas Jonsson, mohutně útočící v závěru GP. Vyhrál minulý závod v Toruni, celkově je třetí. „Povedlo se dát dohromady parádní startovní listinu,“ říká k sestavě pro závod jeho ředitel Petr Ondrašík.

A start mu slíbil i Nicki Pedersen, dánský dravec, jehož síla ale jakoby v posledních měsících povadala. „Má zdravotní problémy, ale pořád je devátý na světě, chybí mu jen málo k tomu, aby zase patřil mezi absolutně nejlepší,“ podotýká ke jménu trojnásobného mistra světa, kterého plánuje využít i v závěru extraligy v dresu pražského Olympu.

Esa memoriálu

Hancock (USA) - v GP útočí na svůj 2. titul mistra světa.
Pedersen (Dán.) - 3x světový šampion, má dorazit i přes zdravotní problémy, jež mu komplikují tuhle sezónu.
Jonsson (Švéd.) - vítěz minulého závodu GP v Malille.
Gafurov (Rus.) - opora pořádajícího Olympu.
Smolinski (Něm.) - mistr Evropy na trávě.
Kůs (ČR) - obhájce prvenství.

Finiš plochodrážní sezóny: 5. 9. (19 h) Tomíčkův memoriál, 15. 9. semifinále extraligy Olymp-Pardubice, 28. 9. finále extraligy Mšeno-?, 2. 10. Zlatá přilba v Pardubicích.

Proti původním úvahám musejí pořadatelé memoriálu udělat ve startovce několik změn. „Jsou mnohdy k lepšímu,“ soudí Ondrašík, jemuž zkomplikovaly situaci přeložené závody britské a švédské ligy. Ze hry pro Prahu se ocitli Slovák Vaculík, Australan Doyle, ale i zraněný Polák Walasek, jenže přibyl jiný australský jezdec Woodward, Brit Bridger či Polák Zengopta. Přijede i čerstvý mistr Evropy na travnaté dráze Smolinski z Německa.

Ve startovní listině nechybí jméno, které je i v názvu závodu. Luboš Tomíček nejmladší má další pokus na to, aby zazářil v bitvě na počest svého dědečka. „Nedaří se mu letos tolik, ale je naší povinností ho na závod pozvat,“ dodává Ondrašík.
Vnuk slavného jezdce v minulosti - před pěti lety - dokázal vyhrát základní část Memoriálu, ve finále však úspěšný nebyl. „Je mým snem tenhle závod vyhrát,“ nechával se v minulosti slyšet, Může to zkusit i letos.

Na Markétě se uskuteční též celodenní doprovodný program. Podnik zapadá do tradičních oslav městské části Praha 6. Hlavní závod bude odstartován v 19.15 h a finále by se mělo jet o dvě a čtvrt hodiny později. Po vyhlášení vítězů bude tradiční ohňostroj.

Václav Procházka, Právo

Zrušit


Časová osa: Motocykly