Rubriky:

Motocykly

Navrátilová se obává australského vedra

6. ledna 2003 14:12 - MELBOURNE

Šestačtyřicetiletá tenisová legenda Martina Navrátilová považuje za velmi nešťastný tradiční lednový termín grandslamového Australian Open. "Většina účastníků se nedokáže po zimní přestávce okamžitě adaptovat na vedro, které během ledna v Austrálii panuje," vysvětlila Navrátilová s tím, že je tak ohroženo zdraví hráčů.

 

Internet

"Asi by se muselo stát něco hrozného, aby se to změnilo. Jsem pevně přesvědčena o tom, že Australian Open by se mělo posunout alespoň o měsíc," napsala bývalá světová jednička Navrátilová ve sloupku pro dnešní vydání listu The Australian.

Místo tenisu schovávání ve stínu

Navrátilová vyhrála turnaj třikrát, ale po změně povrchu z trávy na tvrdý v roce 1989 odmítala na nejmenší kontinent jezdit, přestože ještě pět let pokračovala v kariéře na okruhu WTA. "Jediným důvodem, proč jsem zde nehrála, je to, že leden je v Austrálii příliš horký," vysvětlila. "Hráči z Evropy a Severní Ameriky nejsou po zimní pauze dostatečně adaptovaní. Pak je horko může skolit. Viděla jsem po utkáních spoustu tenistů, které extrémní parno doslova zlomilo. Není správné v tom pokračovat," napsala Navrátilová.

"Nemůžete se dočkat výtečných výkonů, když myšlenky hráčů směřují k jedinému: schovat se do stínu. A to není dobré pro nikoho," upozornila majitelka 56 grandslamových titulů a navrhla řešení: "Stačilo by dát tenistům delší dobu na aklimatizaci, protáhnout dobu přípravných turnajů v Asii, Austrálii a na Novém Zélandu. Dejme hráčům čtyři či pět týdnů navíc a dočkáme se skvělého turnaje."

Příklad? Loňské finále

Navrátilová použila jako varování loňské finále dvouhry žen. Před rokem se totiž musely Martina Hingisová a Jennifer Capriatiová na kurtu vypořádat s hrozivou teplotou 46 stupňů Celsia. Tehdy si nadměrné vedro vyžádalo desetiminutovou pauzu, jíž obě hráčky využily k ochlazování ve speciální "ledové" posteli. "To utkání jasně ukázalo, jak nezdravý je tenhle trend," soudí Navrátilová.

Australian Open začíná v pondělí 13. ledna za účasti široké světové špičky. Z tenisové elity budou chybět jen Pete Sampras a Martina Hingisová, nenastoupí ani obhájce trofeje Thomas Johansson.

Novinky

Zrušit


Časová osa: Motocykly