Motocykly

MotoGP vyhrál Rossi, Pešek v nejslabší kubatuře osmý

5. září 2004 16:40 - ESTORIL

Ital Valentino Rossi s yamahou vyhrál GP Portugalska a zvýšil svůj náskok čele průběžného pořadí třídy MotoGP. Pro své nejlepší umístění v kariéře si v Estorilu dojel český jezdec Lukáš Pešek, jenž v kubatuře do 125 ccm skončil osmý.

Z pole position MotoGP odstartoval Japonec Makoto Tamada s hondou, ale už v první zatáčce se propadl. První pozice se v ní ujal Loris Capirossi s ducati, který startoval až z jedenácté příčky, jenže záhy do něj najel Max Biaggi. Capirossi kolizi ustál, ale o několik příček se propadl. Biaggi po pádu odstoupil. Do čela se vyhoupl Rossi, za něj se zařadil Tamada a třetí jezdil Brazilec Alex Barros. V tomto pořadí taklé projeli cílem. Barros přitom téměř celý závod musel odolávat útokům Španěla Sete Gibernaua - úspěšně.

Rossi v Estorilu si připsal šesté vítězství v sezoně, z toho čtvrté po sobě, a vede šampionát o 29 bodů před Španělem Setem Gibernauem.

Pešek se zlobil na Janákovou

Kromě Peška, který bral za osmou příčku ve stopětadvacítkách osm bodů, a posunul se průběžně na 19. příčku, bodoval i Jakub Smrž za čtrnáctou pozici v cíli závodu třídy do 250 ccm.

Pešek si spravil chuť po předchozím závodu v Brně, kde bojoval o čtvrtou pozici, ale zadřel motor a upadl. Ziskem osmi bodů v Estorilu zdvojnásobil svou dosavadní bilanci v tomto roce a posunul se v průběžném pořadí na 19. místo.

Závod nejslabší kubatury vyhrál Španěl Hector Barbera o pouhých 151 tisícin sekundy před Finem Mikou Kalliem. V šampionátu si Barbera polepšil na druhou příčku a snížil ztrátu na vedoucího Itala Andreu Doviziosa, který po vítězství v kvalifikaci vedl do desátého kola, kdy kvůli technické poruše odstoupil.

Pešek navzdory životnímu maximu po závodě příliš spokojen nebyl a zlobil se na druhou českou zástupkyni v nejslabší kubatuře. "Můj výsledek mohl být mnohem lepší nebýt Markéty Janákové. Ta by už měla raději jezdit pouze domácí šampionát, v mistrovství světa je jako kuželka," ulevil si Pešek na adresu šestnáctileté závodnice.

Rozzlobila ho situace ze závodu, kdy jel na konci skupiny bojující o třetí až osmé místo, která předjížděla Janákovou o jedno kolo. "Všechny pustila, jen mě v zatáčce zavřela. Udělala mi něco podobného už podruhé. Vůbec to nechápu," rozčiloval se Pešek, který tak prý ztratil více než sekundu.

"Hlavně jsem přišel o kontakt se skupinkou. Pokud nejedu v závětří za některým ze soupeřů, tak můj motocykl nemá potřebný výkon. Manévrem Janákové jsem ztratil možnost bojovat o třetí místo, protože pak už jsem se na soupeře nedotáhl," dodal Pešek, který závodí v barvách brněnského automotodromu.

V čele závodu do 250 ccm se dlouho střídali Španěl Toni Elias s Argentincem Sebastianem Portem, který nakonec svému soupeři těsně podlehl. Eliasův týmový kolega a krajan Daniel Pedrosa dojel po startu z pole position čtvrtý a dál jasně vede celkovou klasifikaci.