Rubriky:

Motocykly

Australan Adams získal počtvrté Zlatou přilbu

26. září 2004 18:43 - PARDUBICE

Australský plošinář Leigh Adams v neděli vyhrál už počtvrté Zlatou přilbu a je po Dánu Olsenovi a domácí reprezentantu Olsenovi třetím nejúspěšnějším jezdcem v historii 56 ročníků pardubického závodu.

Čest naší ploché dráhy zachraňoval 24letý Aleš Dryml, který byl stejně jako loni jediným českým finalistou a konečným druhým místem dosáhl svého největšího úspěchu na Zlaté přilbě. Tu od roku 1999 získávají výhradně Australané, vedle čtyř Adamsových triumfů vyhrávali v posledních letech Crump a Sullivan, jenž měl přijet obhajovat trofej, ale pořadatelé i osmnáct tisíc diváků v hledišti na něj v Pardubicích čekalo marně.

Rozhodující jízda o cennou trofej, do níž se vedle Adamse s A. Drymlem probojovali ještě Crump, Andersen, Harris a Smolinski, se kvůli pádu německého jezdce musela opakovat, ale už jen v pěti. Smolinski, který z klíčové semifinálové jízdy postoupil po hodně nevybíravém útoku přes Slovince Žagara, byl z oválu odvezen sanitkou, ale kromě otřesu mozku žádné vážnější zranění neutrpěl.

Adam se pokusí pokořit Olsena

I při finálové repríze vyšel nejlépe start Adamsovi, který během šesti kol nenechal nikoho na pochybách, že míří za dalším úspěchem. "Držel jsem si dobrou stopu, byť dráha byla hodně těžká a na některých místech i hodně rozbitá. V Pardubicích se mi opravdu daří a jsem rád, že jsem to letos potvrdil. Vyhrát tu ale sedmkrát jako Olsen v 70. letech, to bude moc těžké. Určitě se o to ale pokusím," mínil 33letý tovární jezdec Jawy.

Za Adamsem usilovný boj o druhou příčku sváděli Andersen s Drymlem. Dlouho se zdálo, že navrch bude mít dánský plošinář, v poslední zatáčce ale vyšel atak 24letého českého reprezentanta a stříbrný věnec přebíral za obrovského aplausu publika. "Nechtěl jsem se smířit se třetí příčkou a využil poslední příležitost k útoku, když jsme cítil ohromnou podporu publika a viděl jsem, že Andersen už je hodně vyčerpaný a na motorce tak trochu vlál," říkal Dryml. "Skutečně jsem řidítka držel už jen silou vůle a na Drymlovo závěrečné zrychlení už nemohl zareagovat," přiznal Hans Andersen, který se při debutu na pardubické dráze prosadil na stupně vítězů.

Crump bavil jízdou po zadním kole

Lídr letošní Grand prix a předloňský vítěz Zlaté přilby Jason Crump zůstal hned po startu finále vzadu, při dvou pokusech se nedokázal dostat ani přes čtvrtého Brita Harrise a tak diváky bavil jízdou po zadním kole v cílové rovince. V malém finále byl blízko celkově sedmé příčky Bohumil Brhel, ještě v polovině jízdy vedl, ale pak ho zradil motocykl a přehnali se přes něj čtyři soupeři v čele s pozdějším vítězem Slovincem Ferjanem, který jezdí extraligu za Pardubice.

Smolař Žagar dojel osmý, vítěz sobotní juniorské Zlaté stuhy Dán Bjerre desátý, v úvodu závodu suverénního Švéda Karlssona poznamenal semifinálový pád a k malému finále vůbec nenastoupil. Mezi 12 nejlepších vůbec neprošel účastník letošní Grand prix Angličan Nicholls, už ve čtvrtfinálovém sítu uvízl poslední český vítěz Zlaté přilby Topinka, který od triumfu v roce 1996 marně čeká v Pardubicích na výraznější úspěch. V této fázi končili i další domácí reprezentanti, byť třeba junioři Šitera a Suchánek závodili bez respektu ze slavných jmen.

Výsledky Zlaté přilby:
1. Adams (Austr.)
2. A. Dryml (ČR)
3. Andersen (Dán.)
4. Harris (Brit.)
5. Crump (Austr.)
6. Smolinski (Něm.)
7. Ferjan (Slovin.)
8. Žagar (Slovin.)
...11. Brhel (ČR)

Martin Kézr, Právo

Zrušit