Rossi vybojoval pole position v Malajsii

SEPANG

Ital Valentino Rossi vylepšil své postavení z páteční první kvalifikace na Velkou cenu Malajsie silničních motocyklů a v sobotním druhém díle si zajistil pro nedělní závod. pole position. Patnácté místo potvrdil i ve druhé kvalifikaci Jakub Smrž, který tak do čtrnáctého podniku mistrovství světa odstartuje ze čtvrté řady.

Ve stopětadvacítkách Lukáš Pešek v porovnání s úvodní částí kvalifikace zrychlil a polepšil si o pět míst na 20. pozici. Jako poslední se do závodu nejslabší kubatury kvalifikovala Markéta Janáková, která byla pětatřicátá. Radomil Rous obsadil v kvalifikaci dvěstěpadesátek 27. místo.

V Sepangu už se může v neděli rozhodnout o nových mistrech světa. Španěl Daniel Pedrosa loni v Malajsii slavil titul v nejslabší třídě, tentokrát se může radovat v kubatuře do 250 ccm. V kvalifikaci však prohrál se svým největším rivalem Argentincem Sebastianem Portem a odstartuje jako druhý.

V průběžném pořadí má Pedrosa před zbylými třemi závody náskok 43 bodů. Pokud titul získá, stane se nejmladším mistrem světa ve dvěstěpadesátkách v historii.

Pedrosovým nástupcem na trůnu v nejslabší kubatuře se může stát Ital Andrea Dovizioso, kterému stačí v Sepangu obsadit místo mezi nejlepší trojicí.

Nejdramatičtější je boj o titul v MotoGP, kde se situace vyrovnala po Velké ceně Kataru, v níž Ital Valentino Rossi upadl a jeho největší sok Španěl Sete Gibernau vyhrál. V dnešní kvalifikaci si nejlepší startovní pozici vypracoval Rossi, Gibernau byl až čtvrtý a musí do druhé řady. V šampionátu Rossi vede o 14 bodů.