Dovizioso si v Sepangu zajistil titul v 'malorážkách'

SEPANG

Novým mistrem světa v nejslabší kubatuře mistrovství světa silničních motocyklů je po Velké ceně Malajsie Andrea Dovizioso. Italský závodník na okruhu v Sepangu dojel na druhém místě a ve dvou zbývajících podnicích sezóny jej už v celkovém pořadí nikdo nepředstihne. V Malajsii Dovizioso nestačil jen na Australana Casyeho Stonera.

Dovizioso vykročil za svým premiérovým titulem již v prvním závodě roku v Jižní Africe a z vedoucí příčky průběžného pořadí ho během sezóny nikdo nesesadil. Dnes mu stačilo k zisku celkového prvenství skončit mezi nejlepší trojicí. Situaci mu navíc ulehčil jeho v té době nejbližší pronásledovatel Španěl Hector Barberá, jenž se svou aprilií havaroval již v druhém kole. Třetí dnes skončil jiný španělský jezdec Alvaro Bautista.

Závod v nejslabší kubatuře silničních motocyklů nedokončil v Sepangu ani jeden z českých zástupců. Lukáš Pešek, jenž startoval z dvacátého místa, odkroužil v Malajsii osmnáct kol z devatenácti, do cíle však nedojel. Neuspěla ani Markéta Janáková, která se do Velké ceny kvalifikovala jako poslední, pětatřicátá. Jediná žena v seriálu MS zamířila do depa po dvanáctém kole.

Smrž získal dva body

V kategorii do 250 ccm se přiblížil na dosah světovému titulu Španěl Daniel Pedrosa. Vedoucí muž průběžného pořadí seriálu, jenž loni slavil v Malajsii triumf v nejslabší třídě, dnes v Sepangu vyhrál, ale definitivu ještě nemá. Alespoň minimální teoretickou naději na dostižení vedoucího muže si zachoval Argentinec Sebastian Porto, jenž dnes skončil druhý.

Španělský mladík, jenž se v sezóně radoval z vítězství již pošesté, má před posledními dvěma závody náskok 48 bodů. Nejmladším mistrem světa by se nestal pouze v případě, kdyby získal už jen jeden bod a Porto obě zbývající Velké ceny vyhrál. Devatenáctiletý Pedrosa má na dosah titul v kategoriích do 125 ccm a do 250 ccm ve dvou sezónách po sobě, což se naposledy podařilo před 44 lety.

V Sepangu dnes dosáhl letos posedmé na body Jakub Smrž. Český jezdec na hondě, jenž startoval ze čtvrté řady, skončil čtrnáctý a připsal si dva body do mistrovského seriálu. Klasifikován byl také Radomil Rous na yamaze, jenž dojel poslední, dvacátý.

Rossi vyhrál podeváté v sezóně

Nejdramatičtější boj o titul ze všech tří kategorií je v královské třídě MotoGP. Částečné řešení tajenky dnes nabídl svým vítězstvím vedoucí muž šampionátu Valentino Rossi, jenž si cestu za obhajobou titulu zkomplikoval pádem v minulé Velké ceně Kataru.

Italský jezdec tentokrát nepřipustil pochybnosti a po výhře v kvalifikaci slavil v závodu deváté vítězství v sezóně. Druhý dnes skončil jeho krajan Max Biaggi, třetí byl Brazilec Alex Barros. Největší Rossiho soupeř a premiérový vítěz katarské Grand Prix Sete Gibernau ze Španělska obsadil sedmou příčku a na druhém místě má za Italem na yamaze odstup 30 bodů.

Patnáctý závod mistrovského seriálu je na programu příští víkend v Austrálii. Za další dva týdny skončí sezóna silničních motocyklistů na okruhu ve španělské Valencii.

Velká cena Malajsie
125 ccm
1. Stoner (Austr./KTM) 43:10,360 min., 2. Dovizioso (It./Honda) + 0,029, 3. Bautista (Šp./Aprilia) + 6,547, 4. Locatelli (It./Aprilia) + 11,579, 5. Lai (It./Gilera) + 17,136, 6. Simon (Šp./Honda) + 17,146, 7. Pasini (It./Aprilia) + 24,985, 8. Talmacsi (Maď./Malaguti) + 25,057, 9. Borsoi (It./Aprilia) + 25,262, 10. Jenkner (Něm./Aprilia) + 26,905, ...Pešek (ČR/Honda), Janáková (ČR/Honda) nedokončili.
Průběžné pořadí (po 14 závodech): 1. Dovizioso 248 bodů, 2. Locatelli 169, 3. Barbera (Šp./Aprilia) 167, 4. Lorenzo 159, 5. Stoner 129, 6. P. Nieto 124, ...21. Pešek 16.
250 ccm
1. Pedrosa (Šp./Honda) 43:03,507, 2. Porto (Arg./Aprilia) + 13,513, 3. Elias (Šp./Honda) + 13,585, 4. De Angelis (San Marino/Aprilia) + 25,027, 5. De Puniet (Fr./Aprilia) + 49,978, 6. Battaini (It./Aprilia) + 1:02,582, 7. F. Nieto (Šp./Aprilia) + 1:02,670, 8. Marchand (Fr./Aprilia) + 1:09,360, 9. Davies (Brit./Aprilia) + 1:09,492, 10. Macudo (Jap./Yamaha) + 1:20,994, ...14. Smrž (ČR/Honda) + 1:31,221, 20. Rous (ČR/Yamaha) + 2:07,022.
Průběžné pořadí: 1. Pedrosa 279, 2. Porto 231, 3. De Puniet 198, 4. Elias 168, 5. De Angelis 127, 6. Aojama 119, ...20. Smrž 14.
MotoGP
1. Rossi (It./Yamaha) 43:29,146, 2. Biaggi (It./Honda) + 3,666, 3. Barros (Braz./Honda) + 9,299, 4. Hayden (USA/Honda) + 19,069, 5. Tamada (Jap./Honda) + 21,155, 6. Capirossi (It./Ducati) + 21,268, 7. Gibernau (Šp./Honda) + 21,881, 8. Nakano (Jap./Kawasaki) + 22,167, 9. Checa (Šp./Yamaha) + 23,150, 10. Bayliss (Austr./Ducati) + 32,615.
Průběžné pořadí: 1. Rossi 254, 2. Gibernau 224, 3. Biaggi 188, 4. Barros 144, 5. Edwards 136, 6. Tamada 131.