Kornfeil byl v Barceloně jedenáctý, Abraham má za dvanácté místo první body

Barcelona

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 na jedenáctém místě a díky druhému nejlepšímu výsledku v sezoně si připsal pět bodů. V páté Grand Prix sezóny získal první letošní body Karel Abraham, jenž obsadil v MotoGP 12. pozici.

Jakub Kornfeil.

Závod královské kubatury vyhrál domácí Jorge Lorenzo na yamaze po souboji s krajanem Danim Pedrosou na hondě a zvýšil své vedení v průběžném pořadí mistrovství světa. Třetí skončil Ital Andrea Doviziozo a odsunul na čtvrté místo mistra světa Caseyho Stonera. Australan, jenž startoval z pole position, tak poprvé po devatenácti závodech za sebou skončil mimo stupně vítězů.

Abraham, jenž z předchozích čtyř závodů třikrát nedojel a jednou obsadil nebodované 17. místo, dnes skončil dvanáctý o 56,229 sekundy za Lorenzem. Získal tak první letošní čtyři body.

Karel Abraham měl v cíli velmi smíšené pocity. „Samozřejmě je jasné, že mám radost z dokončeného závodu a zisku prvních bodů, jenže jsem zklamaný tím, jak motorka pořád nefunguje, tak jak by měla, stále mi hrozně klouže zadní část," líčil český jezdec, kterého trápí nejen špatná přilnavost pneumatiky, ale ztrácí také na brzdách.

"Na ranní warm up jsme chtěli vyzkoušet nějaké nastavení z loňska, ale kvůli přeháňce jsme od tohoto záměru museli upustit," říkal Abraham, který pak do závodu vyrážel ze čtvrté řady roštu a za celých pětadvacet kol nikoho nepředjel. „Vzhledem k nestabilitě motocyklu jsem se rozhodl příliš neriskovat a dojet na bodované pozici, to bylo naprostou prioritou," potvrdil Abraham, že se na pátý pokus chtěl už za každou cenu zbavit nuly u svého jména v průběžném pořadí.

„Chci věřit, že se dnešním dnem začalo schylovat k lepším časům a výsledkům," doplnil Abraham, kterého v pondělí čeká v Barceloně ještě testování. „Určitá úleva přišla a doufám, že testy zase o kousek zlepší moje psychické rozpoložení."

Viňales dominoval Moto3

V Moto3 letos podruhé vyhrál další domácí jezdec Maverick Viňales, který navázal na triumf z úvodního podniku v Kataru. Šesté vítězství v kariéře získal suverénně, když porazil druhého Němce Sandra Corteseho o více než sedm sekund. Cortese se udržel v čele průběžného pořadí, Viňales na něj ztrácí už jen sedm bodů.

Kornfeil, který startoval z dvanácté pozice, ztratil na vítězného Španěla 16 sekund. V pátém závodu sezony bodoval potřetí, za svým letošním maximem z Portugalska zaostal jen o jednu příčku.

"Když pomineme výkon motoru, tak musím říct, že motorka byla fantastická. Bohužel na rovinkách jsem neskutečně ztrácel, a když jsem někoho předjel v zatáčkách, tak jsem byl na rovince opět odsunut zpět," uvedl v tiskové zprávě Kornfeil. "Z jedenáctého místa nemusíme být zklamaní, ale nemůžeme kvůli němu nijak vyskakovat," dodal 17. muž průběžného pořadí MS.

V dramatickém závodu třídy Moto2 triumfoval Ital Andrea Iannone o necelou setinu sekundy před Švýcarem Thomasem Lüthim. Třetí skončil domácí Marc Márquez, jenž se tři kola před cílem dostal do kolize s krajanem Polem Espargarem, pro něhož závod skončil pádem. Průběžné pořadí vede Lüthi.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:
Moto3: 1. Viňales (Šp./FTR Honda) 41:50,965, 2. Cortese (Něm./KTM) -7,752, 3. Oliveira (Portug./Suter Honda) -7,853, 4. Rossi (Fr./FTR Honda) -8,007, 5. Masbou (Fr./Honda) -8,075, 6. A. Márquez (Šp./Suter Honda) -8,267, ...11. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -16,127.
Průběžné pořadí MS (po 5 ze 17 závodů): 1. Cortese 87 b., 2. Viňales 80, 3. Salom (Šp./Kalex) 55, 4. Fenati (It./FTR Honda) 52, 5. Rossi 45, 6. Rins (Šp./Suter Honda) 44, ...17. Kornfeil 12.
Moto2: 1. Iannone (It./Speed Up) 41:16,852, 2. Lüthi (Švýc./Suter) -0,083, 3. Rabat (Šp./Kalex) -12,516, 4. Corsi (It./FTR Honda) -14,226, 5. Nakagami (Jap./Kalex) -15,072, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -16,255.
Průběžné pořadí MS (po 5 ze 17 závodů): 1. Lüthi 88, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) 71, 3. Iannone 71, 4. M. Márquez (Šp./Suter) 70, 5. Redding (Brit./Kalex) 51, 6. Kallio (Fin./Kalex) 41.
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:07,681, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,003, 3. Dovizioso (It./Yamaha) -9,361, 4. Stoner (Austr./Honda) -9,544, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -12,506, 6. Bautista (Šp./Honda) -13,948, ...12. Abraham (ČR/Ducati) -56,229.
Průběžné pořadí MS (po 5 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 115, 2. Stoner 95, 3. Pedrosa 85, 4. Dovizioso 60, 5. Crutchlow 56, 6. Rossi (It./Ducati) 51, ...17. Abraham 4.