Abraham i Kornfeil skončili osmí, lepší výsledek letos nezajeli

Indianapolis

Nejlepší letošní výsledek v mistrovství světa silničních motocyklů si Karel Abraham zajel v americkém Indianapolisu, kde v závodě MotoGP skončil osmý. Abraham po čtrnáctém kvalifikačním čase startoval až z páté řady, ale během závodu se dokázal posunout dopředu a nakonec získal osm bodů do celkové klasifikace. To mu zaručilo posun na čtrnáctou příčku průběžného pořadí.

Karel Abraham na stroji Ducati

Z pole position startující Pedrosa si v MotoGP dojel pro druhé letošní prvenství, i když v úvodu na něj hodně tlačil Američan Spies. Sváděli spolu boj o vedení, domácího jezdce ale v 6. kole zradil motor jeho yamahy. Pedrosa se potom udržel bezpečně v čele a snížil náskok krajana Lorenza v celkové klasifikaci na osmnáct bodů.

Zaostal úřadující světový šampión Australan Stoner, jenž se po vážném pádu v kvalifikaci postavil na start s pohmožděnými vazy v pravém kotníku a při jeho zdravotním stavu bylo čtvrté místo v cíli asi maximem. Zraněná ruka i prodělaný otřes mozku po kvalifikaci vystavily stop domácímu Haydenovi a jet nemohl ani Španěl Barbera, jenž tréninkový pád odnesl třemi naštípnutými obratli.

Jakub Kornfeil v kategorii Moto3 dojel osmý a vyrovnal své sezónní maximum, které zajel minule v Itálii. V konečném pořadí závodu v USA si oproti pozici na startu polepšil o dvě příčky. „Nejdůležitější bylo, že mi na hrbolatém povrchu jakžtakž vydržely pneumatiky," líčil český mladík.

Poprvé v kariéře vyhrál Španěl Salom, za ním skončil Němec Cortese a upevnil si tak pozici v čele průběžného pořadí před Španělem Viňalesem, který sice dlouho vedl, ale v poslední zatáčce upadl. V kategorii Moto2 Španělé obsadili kompletně stupně vítězů, lídr šampionátu Marquez slavil letos už popáté triumf.

Velká cena Indianapolis, závod mistrovství světa silničních motocyklů:
MotoGP (28 kol): 1. Pedrosa (Šp., Honda) 46:39,631, 2. Lorenzo (Šp., Yamaha) +10,823, 3. Dovizioso (It., Yamaha) +17,310, 4. Stoner (Austr., Honda) +19,803, 5. Bautista (Šp., Honda) +22,556, ...8. Abraham (ČR, Ducati) +1:08,442.
Stav MS: 1. Lorenzo 225, 2. Pedrosa 207, 3. Stoner 186, 4. Dovizioso 137, 5. Crutchlow (Brit., Yamaha) 106, ...14. Abraham 18.
Moto2 (26 kol): 1. Marquez (Šp., Suter Honda) 45:13,763, 2. Espargaro (Šp., Kalex Honda) +5,855, 3. Simon (Šp., Suter Honda) +9,394, 4. Kallio (Fin., Kalex Honda) +15,549, 5. Lüthi (Švýc., Suter Honda) +16,138.
Stav MS: 1. Marquez 188, 2. Espargaro 149, 3. Iannone (It., Speed Up Honda) 136, 4. Lüthi 134, 5. Redding (Brit., Kalex Honda) 106.
Moto3 (23 kol): 1.Salom (Šp., Kalex KTM) 42:14,300, 2. Cortese (Něm., KTM) +0,056, 3. Folger (Něm., Kalex KTM) +2,940, 4. Oliveira (Portug., Suter Honda) +3,067, 5. Fenati (It., FTR Honda) +3,664, ...8. Kornfeil (ČR, FTR Honda) +11,203.
Stav MS: 1. Cortese 184, 2. Viňales (Šp., FTR Honda) 155, 3. Salom 129, 4. Fenati 96, 5. Masbou (Fr., Honda) 81, ...16. Kornfeil 42.
Šampionát pokračuje už 26. srpna na brněnském Masarykově okruhu.