Rubriky:

Motocykly

Superrychlý Lorenzo! V Brně brutálně vymazal z tabulek Rossiho rekordní čas

25. srpna 2012 16:27 - BRNO

Překonání nejrychlejšího času zajetého v Brně motocyklem kategorie MotoGP se dalo čekat, přesto sobotní kvalifikační výsledek lídra královské kubatury Jorgeho Lorenza divákům vyrazil dech. Rekord na jedno kolo objeté motorkou za celou pětadvacetiletou historii Masarykova okruhu srazil Španěl o 346 tisíc vteřiny na hodnotu 1:55,799.

 

David W. Cerny, Reuters

Oficiální traťové rekordy lze měnit jen v závodě, ale tam se na kolo jezdí tak o půl vteřiny pomaleji než v tréninkových jízdách či kvalifikaci. Dosud se absolutně nejlepším motocyklovým časem v Brně pyšnil Ital Valentino Rossi (1:56,145) z roku 2009, Španělem byl však letos z prvního místa tabulky brutálně vymazán. „Tušil jsem už po tréninku, že když vydrží příznivé podmínky a bude čistší trať, může se tu jet v boji o pole position skutečně hodně rychle," tvrdil Lorenzo.

Objem motocyklů v MotoGP se letos zvýšil na 1000 kubických centimetrů a výkon se zvedl podle typu motorky až o 15 koní, takže už při šestém z letošních dvanácti závodů se přepisovaly hodnoty nejlepšího času. „Brno je specifické tím, že má táhlá stoupání a tam se rozdíly mezi loňskými osmistovkami a letošními litry projevují asi nejvíc," uvažoval vítěz kvalifikace.

Neoficiálně už litrové MotoGP rekord téměř překonaly při prvním testování nových motorek po loňské Grand Prix České republiky. Australan Casey Stoner tehdy dosáhl nejrychlejšího času 1:56,168. „Pokud takový čas dokázal zajet na „syrové" motorce, kterou teprve začínal testovat, bylo víceméně jasné, že téměř ročním sbírání zkušeností dokážou být špičkoví jezdci rychlejší," vyjádřil své přesvědčení Karel Abraham, jenž zajel v sobotu také svůj absolutně nejlepší brněnský čas (1:57,773).

Lorenzovi brněnský úspěch zajistil čtvrtou letošní pole position, druhý Crutchlow na satelitní motorce týmu Monster Yamaha Tech 3 si ale vyjel vůbec nejlepší pozici na roštu za dva roky, co závodí v MotoGP. Třetí místo v první řadě doslova na poslední chvíli zachránil Pedrosa, který už po deseti minutách kvalifikace spadl a musel pak bojovat s náhradním strojem. Nakonec se jako jediný vklínil mezi čtyři Yamahy.

Zatímco v Brně tovární tým Hondy za zraněného Stonera náhradníka nepostavil, pro příští díl šampionátu v Misanu už o této eventualitě uvažuje. Vytipován je účastník superbikového šampionátu Brit Jonathan Rea, který má narychlo přijet doBrna, aby tady už v pondělí tovární motorku MotoGP testoval.

kez, Právo

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly