Michek je vicemistrem světa v motokrosu ve třídě MX3

Teutschenthal

Motokrosař Martin Michek se stal vicemistrem světa třídy MX3. Čtyřiadvacetiletý jezdec týmu Orion Litomyšl o místo vylepšil loňský bronz, kterým získal pro český motokros první medaili z MS po 35 letech. Druhé místo vybojoval ve světové konkurenci naposledy právě v roce 1976 Jiří Churavý ve stopětadvacítkách.

Na stříbrnou pozici se Michek vyhoupl třetím místem v závěrečné Velké ceně Německa, ve které ovládl obě rozjížďky jiný český jezdec Filip Neugebauer. Při jediném startu v MS v sezoně si čtyřiadvacetiletý motokrosař Osička Teamu připsal premiérový triumf v mistrovství světa.

Michek v Teutschentalu dojel druhý a čtvrtý a v součtu nestačil ještě na Rakušana Matthiase Walknera. Ten před ním zůstal jako jediný i v celkové klasifikaci po devíti závodech šampionátu. Walkner je prvním rakouským mistrem světa po 27 letech. Šestadvacetiletý jezdec navázal na legendárního Heinze Kinigadnera.

Vítěz letošních Velkých cen Bulharska, Slovenska a Británie Michek zaostal za novým šampionem o 31 bodů, druhý skončil s náskokem sedmi bodů na dalšího Rakušana Günthera Schmidingera. Dosud stříbrný Slovinec Klemen Gerčar v Německu propadl a musel se spokojit s konečnou čtvrtou pozicí.

V Německu skončil i šampionát obou prestižnějších tříd MX1 a MX2, jejichž vítězové Antonio Cairoli z Itálie a Nizozemec Jeffrey Herlings byli korunováni už v minulém závodě ve Faenze. Vládce královské kubatury MX1 Cairoli potvrdil svoji hegemonii i tentokrát a završil počet vítězných jízd za sebou na tucet. V MX2 vyhrál obě rozjížďky vicemistr světa Tommy Searle z Británie.

Motokrosová sezona vyvrcholí příští týden v belgickém Lommelu mistrovstvím světa družstev.

Výsledky motokrosové Velké ceny Německa
MX1:
1. jízda: 1. Cairoli (It./KTM) 40:20,857, 2. Desalle (Belg./Suzuki) -4,984, 3. Roczen (Něm./KTM) -23,134.
2. jízda: 1. Cairoli 40:24,135, 2. Roczen -4,862, 3. Nagl (Něm./KTM) -7,977.
GP celkově: 1. Cairoli 50 b., 2. Roczen 42, 3. Desalle 40.
Konečné pořadí MS (po 16 závodech): 1. Cairoli 692, 2. Desalle 594, 3. Paulin (Fr./Kawasaki) 536, ...48. Michek (ČR/KTM) 6.
MX2:
1. jízda: 1. Searle (Brit./Kawasaki) 41:00,578, 2. Osborne (USA/Yamaha) -3,344, 3. Tixier (Fr./KTM) -20,997.
2. jízda: 1. Searle 39:26,109, 2. Herlings (Niz./KTM) -3,491, 3. Tonus (Švýc./Yamaha) -25,175.
GP celkově: 1. Searle 50, 2. Osborne 40, 3. Tonus 35.
Konečné pořadí MS (po 16 závodech): 1. Herlings 694, 2. Searle 651, 3. Van Horebeek (Belg./KTM) 559.
MX3:
1. jízda: 1. Neugebauer (ČR/Kawasaki) 35:26,802, 2. Michek (ČR/KTM) -7,390, 3. Walkner (Rak./KTM) -28,358, ...5. Smitka (ČR/Kawasaki) -38,683, 9. Bartoš (ČR/KTM) -56,214, 25. Michalec (ČR/Honda) -1 kolo.
2. jízda: 1. Neugebauer 36:01,342, 2. Walkner -1,659, 3. Baudrexl (Něm./KTM) -17,048, 4. Michek -17,882, ...6. Bartoš -52,917, Michalec a Smitka oba nedokončili.
GP celkově: 1. Neugebauer 50, 2. Walkner 42, 3. Michek 40, ...6. Bartoš 27, 12. Smitka 16.
Konečné pořadí MS (po 9 závodech): 1. Walkner 337, 2. Michek 306, 3. Schmidinger (Rak./Honda) 299, ...8. Bartoš 185, 11. Michalec 90, 17. Neugebauer 50, 47. Smitka 16, 54. Žerava (ČR/Honda) 12, 60. Sukup (ČR/Kawasaki) 8.