Rubriky:

Motocykly

Trojnásobný plochodrážní šampion Crump už nebude jezdit GP

24. září 2012 14:44 - Sydney

Trojnásobný světový šampion Jason Crump oznámil, že po letošní sezoně už nebude jezdit seriál Grand Prix na ploché dráze. Sedmatřicetiletý Australan chce startovat už pouze v národních ligách, v závodě mistrovství světa se naposledy objeví 6. října při finále letošního ročníku GP v Polsku.

 

Aleš Suchánek

Crump skončí jako nejúspěšnější jezdec v australské historii, světové tituly vybojoval v letech 2004, 2006 a 2009. V letech 2001 - 2010 nepřetržitě figuroval na startovní listině seriálu mistrovství světa, v němž vyhrál 23 závodů. O víkendu v dánském městě Vojens, předposledním závodu ročníku, vybojoval 77. stupně vítězů v kariéře, když skončil třetí.

"Cítím, že Jason Crump stále může jezdit ve světové špičce a mohl by dál vyhrávat. Ale svoje už si tam odjezdil, dosáhl vrcholu a myslím si, že je načase zahájit novou éru bez něj," uvedl Crump. "Toto je rozhodnutí, ke kterému jsem došel před nějakým časem po několika poradách s rodinou. Nechci někomu zabírat místo," dodal.

Nechce zastínit mistra světa

Rozhodl se svůj úmysl oznámit ještě před skončením letošního ročníku, v němž dosud dosáhl na jedno vítězství, čtyři finále a se ziskem 121 bodů je pátý bez šance na titul. "Kdokoliv v Toruni vyhraje titul mistra světa, tak si zaslouží velkou pozornost. Nechci, aby se hovořilo o mně, že jsem ukončil kariéru. Chci, aby se hovořilo o novém mistru světa," vysvětlil.

V čele průběžného hodnocení je před posledním závodem další Australan Chris Holder, která má dva body náskok na Nickiho Pedersena z Dánska. Třetí je o dalších osm bodů zpět Američan Greg Hancock. "Vždy jsem měl kolem sebe kvalitní jezdce z Austrálie jako Leigh Adams nebo Craig Boyce. A držím palce, aby to Chrisovi (Holderovi) letos vyšlo," vyjádřil Crump přání, o kom by se mělo za dva týdny hlavně mluvit.

Poprvé v Grand Prix se Crump objevil v roce 1995 a celkově odjel 144 závodů mistrovství světa. Celkem vyhrál 299 jízd a ve finále závodů byl v 77 případech. Grand Prix České republiky na Markétě ovládl třikrát v letech 2002 až 2004. "Jsem na ty statistiky pyšný," prohlásil Crump. "Je to neuvěřitelná série, i když se mi letos nedaří, jak bych chtěl," pravil.

Crumpův krok znamená, že stálé místo v Grand Prix pro příští sezonu bude patřit devátému muži v konečném hodnocení. Tam je aktuálně Švéd Andreas Jonsson, který má dvacetibodový náskok na desátého Dána Hanse Andersena.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly