MotoGP: Pedrosa ovládl závod v Motegi, Abraham dojel jedenáctý

Španělu Danielu Pedrosovi se podařilo zvítězit ve Velké ceně Japonska v Motegi. V čele se dlouho držel jeho krajen Jorge Lorenzo, ale Pedrosa ho v druhé polovině závodu předjel a již žádné drama nepřipustil. Karel Abraham zajel jedenáctý nejrychlejší čas a oproti startu si tak polepšil o čtyři příčky. Na čele seriálu MotoGp zůstává Lorenzo. Jakub Kornfeil dojel v Moto3 patnáctý, čímž si oproti startu o čtyři příčky polepšil.

Dani Pedrosa si dojel pro komfortní vítězství

Oba čeští motocyklisté v seriálu mistrovství světa Karel Abraham i Jakub Kornfeil bodovali ve Velké ceně Japonska. Abraham dojel v MotoGP na jedenáctém místě při vítězství Španěla Daniho Pedrosy, Kornfeil obsadil v Moto3 s poškozeným motocyklem poslední bodované 15. místo.

Závod nejslabší kubatury vyhrál britský jezdec Danny Kent, lídr šampionátu Němec Sandro Cortese dojel šestý a možné oslavy titulu odložil nejméně o týden do Malajsie. Do konce sezóny zbývají ještě tři Grand Prix.

Abrahamovi se přes technické trable relativně zadařilo

Abraham odstartoval v Motegi z páté řady a oproti kvalifikaci si v cíli o čtyři příčky polepšil. V 15. závodu letošního MS si dojel pro body pošesté, měl však opět problémy s brzdami. Čtyři závody nedokončil a o stejný počet přišel kvůli zraněné ruce.

„Start se mi překvapivě povedl, co přišlo potom, to mě naštvalo. Zase jsem měl problémy s brzdou, během prudkého brzdění se přibližovala k řidítku. První čtyři kola byla katastrofa, potom se to zlepšilo," uvedl Abraham v tiskové zprávě. Dvaadvacetiletý jezdec z Brna není s italským motocyklem Ducati spokojený, od příští sezóny přesedlá na aprilii. Během víkendu dvakrát upadl, navíc mu trať v Japonsku nesedí.

„Motegi je nejhorší trať pro brzdy, je tu hodně prudkého brzdění a Karel si na brzdy stěžoval. Bohužel to je o důvěře v motocykl a Karel ji po této sezóně hledá těžko," doplnil Marco Grana, šéfmechanik Cardion AB Motoracing.

Pedroso nevzdává boj o celkové prvenství v seriálu

Dnešní vítěz Pedroso na hondě v královské kubatuře opět zdramatizoval boj o titul, protože vyhrál už čtvrtou Velkou cenu z posledních pěti a stáhl náskok vedoucího krajana Jorgeho Lorenza na 28 bodů. V cíli oba dělilo 4,275 sekundy.

Španělům v Japonsku patřily v MotoGP všechny tři stupně vítězů. Za Pedrosem a Lorenzem skončil třetí Alvaro Bautista. Pro pátou příčku si dojel australský mistr světa Casey Stoner, jenž se vrátil po osmitýdenní pauze zaviněné zlomeninou kotníku.

Kornfeil dojel v Moto3 s poškozeným strojem. Zahanbit se však nenechal

V Moto3 už mohl slavit titul Cortese, i tak šestým místem zvýšil náskok v čele seriálu. Tři závody před koncem vede o 56 bodů před Maverickem Viňalesem, další Španěl Luis Salom ztrácí na německého lídra 61 bodů.

Kornfeil prožil spoustu dramatických okamžiků. Po startu z 19. místa se dral rychle kupředu, pak ale měl problémy s přilnavostí přední pneumatiky a byl až za hranicí první dvacítky. V nájezdu do čtvrtého kola přímo na něj v esíčku před cílovou rovinkou spadl Němec Toni Finsterbusch. Highsider ho vymrštil na Kornfeilův stroj.

Kornfeil musel mimo trať a v závodě pokračoval s poškozenou kapotáží a uraženým předním blatníkem. Z 22. příčky si po stíhací jízdě dojel pro bod. „Docela dobře jsem odstartoval, po té první dvojité zatáčce jsem byl dokonce někde kolem čtrnáctého místa. Bohužel mi ale vůbec nedržel předek," popsal Kornfeil.

Pak se guma zahřála, jenže přišel incident s Finsterbuschem. „Spadl přede mnou úplně brutálně. Nespadl ani vedle mě, ani pod má kola, ale přímo na mě. Když na mě tento docela vysoký Němec dopadl, už jsem se viděl na zemi. Polámal mi na motorce snad vše, co se dalo. Mám z toho incidentu taky opuchlou ruku, ale nic závažného se naštěstí nestalo," dodal Kornfeil.

V Moto2 se přiblížil celkovému triumfu Španěl Marc Márquez. Byť se po startu z druhého místa propadl, vybojoval vítězství před hlavním rivalem Polem Espargarem a v pořadí MS má na něj 53 bodů navrch.

Příští Velká cena Malajsie se pojede za týden.