Lorenzo je letošním vítězem MotoGP. Titul slaví i Márquez

Phillip Island

Navzdory tomu, že ve Phillip Islandu byl nejrychlejší domácí Stoner, je Španěl Jorge Lorenzo počtvrté mistrem světa, podruhé v elitní MotoGP. Svého šampióna přinesl předposlední závod sezóny v Austrálii také v kubatuře Moto2, v níž slaví titul další španělský jezdec Marc Márquez. Pedrosa končil už ve druhém kole.

Lorenzo během závodu na Phillip Islandu.

Lorenzo dojel druhý za Caseym Stonerem, loňským mistrem světa, jenž vyhrál domácí Grand Prix už pošesté v řadě. K předčasné oslavě Lorenzovi pomohl i pád jediného konkurenta v boji o titul Daniho Pedrosy, pro něhož závod skončil už ve druhém kole.

Karel Abraham obsadil v Austrálii deváté místo a díky 13. pozici v nejslabší třídě Moto3 body získal i druhý Čech Jakub Kornfeil. V ní se radoval z pátého prvenství v sezóně už jistý šampión Němec Sandro Cortese.

Lorenzo opakuje dva roky starý triumf

Pětadvacetiletý Lorenzo se stal králem MotoGP už v roce 2010, v letech 2006 a 2007 slavil titul v tehdejší třídě do 250 ccm. Před závěrečným závodem sezóny Velkou cenou Valencie má před Pedrosou nedostižný náskok 43 bodů.

Po Pedrosově pádu převzala vedení domácí hvězda Stoner, a byť se před pár týdny podrobil operaci kotníku, na Phillip Islandu triumfoval už šestým rokem po sobě. Abraham po celou dobu bojoval o sedmé místo s Nickym Haydenem a Valentinem Rossim, nakonec dojel devátý a bodoval počtvrté za sebou.

Závěrečné oslavy zpestří domácí prostředí

„Jsem strašně šťastný, protože jen my víme, jak těžké je bojovat s jezdci jako je Casey, Dani nebo s továrnou jako je Honda," radoval se Lorenzo, jezdící na Yamaze. Za dva týdny ho čeká letošní derniéra ve španělské Valnecii.

Kubatura Moto2 má nového mistra světa. Devatenáctiletému Márquezovi stačilo bezpečně třetí místo, aby předčasně rozhodl souboj s krajanem Polem Espargarem. Ten se snažil situaci v pořadí MS zdramatizovat, jenže ani vítězství mu nepomohlo.