Rubriky:

Motocykly

Mistrovství světa superbiků se příští rok v Brně nepojede

3. prosince 2012 14:46 - Praha

Závod mistrovství světa superbiků se v příštím roce v České republice neuskuteční. Vedení Automotodromu Brno se rozhodlo do šampionátu nepřihlásit, což dnes jeho představitelé oznámili na mimořádné tiskové konferenci v Praze. Na Masarykově okruhu se mělo jet podle předběžného kalendáře Mezinárodní motocyklové federace (FIM) 23. června.

 

Fotobanka Profimedia

Brněnští organizátoři se rozhodli závod odvolat poté, co nezískali od státu garanci na dotaci, kterou chtěli využít na zaplacení takzvaného zalistovacího poplatku. Ten v letošním roce činil přibližně 7,5 miliónu korun.

"Ekonomická situace není příznivá a momentálně nám není nikdo schopen dotaci garantovat," řekla výkonná ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová. Ministr školství, tělovýchovy a sportu Petr Fiala sice dotaci přislíbil, ale nižší než v letošním roce.

"Za těchto podmínek si nemůžeme dovolit potvrdit promotérovi, že akci uspořádáme. Mrzí nás to, ale v roce 2013 suberbiky u nás neuvidíte," konstatovala Ulmanová.

MS superbiků se v Brně konalo pravidelně od roku 2005 a například letos závod v průběhu celého víkendu navštívilo přes 60 tisíc diváků. I tak ale nebyla akce ztrátová jen díky dotaci od státu.

Hlavní akcí bude MS silničních motocyklů

Šance, že by se superbiky v budoucnosti na Masarykův okruh vrátily, není moc velká. "Žádný promotér nenechá čas plynout tak, aby si nezajistil náhradu. Pokud se s někým dohodne, tak smlouvu podepíše minimálně na tři roky, jak se to běžně dělá. Jak ze seriálu vypadnete, je cesta zpět trnitá," uvedla ředitelka Automotodromu.

Jedním z důvodů, proč Brno bude v superbikovém kalendáři chybět, je i skutečnost, že Český svaz motocyklového sportu reprezentovaný majoritním vlastníkem okruhu Karlem Abrahamem starším o víkendu neuspěl u FIM se snahou získat pro území České republiky takzvanou národní autoritu. Tu má i nadále Autoklub ČR, který tak může jako jediný oficiálně jednat se zástupci státu o dodacích na motocyklové akce.

Hlavní motoristickou akcí na Masarykově okruhu bude i nadále závod mistrovství světa silničních motocyklů, který se v Brně pojede 25. srpna.

"Grand Prix má vysoký kredit a nepořádání závodu superbiků na tom nic nezmění. Dornu (promotéra) jsme na tuto možnost dopředu upozorňovali. Chápou, že jsme soukromá společnost," dodala Ulmanová.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly