Smrž dojel v Estorilu dvanáctý a bodoval

Ve druhém závodu mistrovství světa silničních motocyklů už si Jakub Smrž pro body dojel. Po smolné letošní premiéře v Jerezu, kde kvůli problémům s palivovou nádrží musel odstoupil, dovezl v neděli v Estorilu svou hondu do cíle na dvanáctém místě v kubatuře do 250 ccm.

V královské třídě MotoGP si dojel pro vítězství Brazilec Alex Barros, který si vypracoval takový náskok, že si mohl dovolit překonat cílovou čáru na zadním kole. Za ním skončil v závodu, který ovlivnil občasný déšť, vítěz z Estorilu a obhájce titulu Ital Valentino Rossi.

Porážka Rossiho nemusela příliš mrzet, protože jeho největší rival Španěl Sete Gibernau upadl dvanáct kol před koncem z vedoucí pozice. Rossi tak vede o sedm bodů před Barrosem, který vybojoval sedmé vítězství v kariéře a první od roku 2002.

"Když se rozpršelo, začal jsem na Gibernaua tlačit a výsledek se dostavil. Šel pozdě na brzdy a ujelo mu přední kolo. Pak už jsem se jen snažil držet rytmus a jel opatrněji," vykládal Barros. Spokojen byl i Rossi. "Máme cenných 20 bodů," řekl Ital.

Smrž si připsal do šampionátu čtyři body

Smrž si připsal do šampionátu čtyři body a dělí se o průběžnou 17. pozici s Radomilem Rousem, který byl dnes devatenáctý a na body nedosáhl. "Hodně jsem pokazil start, ale hned od začátku jsem chytil dobrý rytmus a předjel hodně lidí. Ke konci už jsem cítil, že mi odchází zadní guma. Když nás dojel a předjel Lorenzo, tak jsem se už nemohl Barbery udržet, protože by to bylo moc riskantní. Radši jsem dojel v klidu pro jisté čtyři body," řekl Smrž v tiskové zprávě.

Závod dvěstěpadesátek vyhrál Australan Casey Stoner. Devatenáctiletý jezdec s aprilií vyšel v posledním kole vítězně z bitvy s mistrem světa v nejslabší třídě Italem Andreou Doviziosem a Francouzem Randym de Punietem, jenž startoval z pole position. Všichni tři medailisté se vešli do rozmezí necelé půlsekundy.

"V posledním kole to byl s De Punietem velký boj, ale udělal chybu, najel si příliš vnitřkem, takže jsem ho mohl předjet," řekl spokojený Stoner, jenž startoval až z dvanácté pozice. Seriál vede španělský šampion Dani Pedrosa, který po vítězství v Jerezu dojel čtvrtý.

Lukáš Pešek nedokázal završit slibně načatý víkend

V nejslabší kubatuře nedokázal Lukáš Pešek završit slibně načatý víkend. V páteční kvalifikaci se blýskl čtvrtým časem, do závodu nakonec odstartoval jako pátý, ale už v druhém okruhu upadl a odstoupil. Těsné vítězství vybojoval Fin Mika Kallio, jenž v cílové rovince zablokoval cestu k prvenství Španělu Hectoru Faubelovi. Cílová kamera přiřkla Kalliovi vítězství o osm tisícin sekundy. Třetí dojel Švýcar Thomas Lüthi z českého týmu Elit.

Šampionát pokračuje 1. května v Šanghaji, kde se pojede motocyklová Grand Prix poprvé.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 41:19,431 min., 2. Faubel (Šp./Aprilia) -0,008, 3. Lüthi (Švýc./Honda) -2,898, 4. Lai (It./Honda) -2,940, 5. Poggiali (San Marino/Gilera) -11,276, 6. Kojama (Jap./Honda) -13,543, 7. Bautista (Šp./Honda) -13,547, 8. Pasini (It./Aprilia) -14,493, 9. Simon (Šp./KTM) -14,710, 10. Simoncelli (It./Aprilia) -15,194, ...32. Vostárek (ČR/Honda) -1 kolo, Pešek (ČR/Derbi) a Abraham (ČR/Aprilia) nedokončili.
Stav MS po dvou závodech: 1. Kallio 45 bodů, 2. Simoncelli 31, 3. Faubel 29, 4. Lai 29, 5. Pasini 21, 6. Poggiali 21.
Do 250 ccm: 1. Stoner (Austr./Aprilia) 45:36,009, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,404, 3. De Puniet (Fr./Aprilia) -0,431, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -2,009, 5. De Angelis (San Marino/Aprilia) -2,204, 6. Aojama (Jap./Honda) -17,855, 7. Takahaši (Jap./Honda) -17,914, 8. Guintoli (Fr./Aprilia) -23,810, 9. Porto (Arg./Aprilia) -26,407, 10. Lorenzo (Šp./Honda) -45,921, ...12. Smrž (ČR/Honda) -56,920, 19. Rous (ČR/Honda) -1:27,332.
Stav MS: 1. Pedrosa 38, 2. Dovizioso 33, 3. Porto 27, 4. De Angelis 27, 5. Stoner 25, 6. De Puniet 16, ...17. Smrž a Rous oba 4.
MotoGP: 1. Barros (Braz./Honda) 47:14,053, 2. Rossi (It./Yamaha) -2,771, 3. Biaggi (It./Honda) -6,071, 4. Melandri (It./Honda) -29,546, 5. Checa (Šp./Ducati) -29,774, 6. Edwards (USA/Yamaha) -44,216, 7. Hayden (USA/Honda) -57,121, 8. Nakano (Jap./Kawasaki) -59,847, 9. Capirossi (It./Ducati) -1:07,718, 10. Xaus (Šp./Yamaha) -1:22,431.
Stav MS: 1. Rossi 45, 2. Barros 38, 3. Melandri 29, 4. Biaggi 25, 5. Gibernau (Šp./Honda) 20, 6. Nakano 19.