Rossi vyhrál v Katalánsku, Gibernau druhý

Španělský motocyklový jezdec Sete Gibernau už podruhé v této sezóně musel v domácím závodě gratulovat jako druhý v cíli nepřemožitelnému Valentinu Rossimu. Stejně jako v zahajovací španělské Grand Prix v Jerezu italský šampion s yamahou zvítězil i v Barceloně ve Velké ceně Katalánska. Rossi vyhrál pátý z šesti závodů sezóny.

Domácí příznivci se na okruhu Montmelo mohli naplno radovat alespoň při závodě čtvrtlitrů, který dotáhl do vítězného konce Daniel Pedrosa s hondou. Žádný z českých jezdců dnes nebyl klasifikován.

Gibernau prohrál v Barceloně podle podobného scénáře jako v Jerezu. Španěl na hondě odtáhl prakticky celý závod na prvním místě, ale i v druhém klání na španělském území patřila poslední tři kola Rossimu. Jen na dramatickou bitvu, která se odehrála v závěrečných zatáčkách v Jerezu, tentokrát nedošlo a Rossi si vítězství bezpečně pohlídal. Celkově vede už o 58 bodů před krajanem Markem Melandrim, který dnes dojel třetí.

Neohroženým vítězem stopětadvacítek byl další Ital Mattia Pasini s aprilií. Devatenáctiletý druhý muž kvalifikace se v druhém kole dostal do čela a ve zbývajících dvaceti si pozici už jenom upevňoval. Díky druhému triumfu v sezoně se stal novým lídrem nebývale vyrovnaného pořadí.

Dosud vedoucí Thomas Lüthi ze Švýcarska skončil až sedmý a ztrácí bod, o další jeden zpět je Mikka Kallio z Finska, který z pole position dokončil závod jako třetí. Lukáš Pešek vydržel na trati čtyři kola, Karel Abraham vypadl v úplném závěru.

Třída do 250 ccm má k podobnému dramatu v celkové klasifikaci daleko, protože obhájce titulu Pedrosa má po čtvrtém vítězství v sezoně a třetím za sebou náskok už 27 bodů. Devatenáctiletý Španěl, sedlající hondu, nadchl publikum, když se v první polovině závodu propracoval do čela z deváté pozice.

Rodák ze Sabadellu, který je od okruhu Montmelo vzdálen pouhých 15 kilometrů, ztratil hned po startu z pole position osm míst. Ještě před polovinou GP se ale natrvalo ujal vedení, když využil i kolize vedoucích Alexe de Angelise a Hectora Barbery.

Hrdinou závodu byl ale i Ital Andrea Dovizioso, který měl v sobotním tréninku těžkou nehodu, kvůli které vynechal druhou kvalifikaci. Lékaři jej dnes do závodu pustili i s řadou pohmožděnin po celém těle a jezdec i přes bolesti dojel třetí. I tak ale ztratil druhou pozici v šampionátu, kterou musel přepustit svému druhému přemožiteli Caseymu Stonerovi z Austrálie. Jakub Smrž opět do cíle nedojel, Radomil Rous nestartoval.

Do 125 ccm:
1. Pasini (It./Aprilia) 41:15,125, 2. Simoncelli (It./Aprilia) -9,034, 3. Kallio (Fin./KTM) -12,408, 4. Talmacsi (Maď./KTM) -18,256, 5. Kojama (Jap./Honda) -18,440, 6. Poggiali (San Mar./Gilera) -18,544, ...Pešek (ČR/Derbi), Abraham (ČR/Aprilia) nedokončili.