Rubriky:

Motocykly

Jsme v šoku, tvrdí pořadatelé brněnské Grand Prix. Mluví i o konci závodu. Stát jim dá méně, než čekali

2. července 2014 11:00 - Praha
(Aktualizováno: 2. července 2014 13:07)

Na závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně půjde letos ze státního rozpočtu třicet miliónů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda, která tak o deset miliónů snížila částku, jež navrhoval ministr školství Marcel Chládek. Pořadatele Grand Prix rozhodnutí zaskočilo.

 

Automotodrom Brno

Dvacet miliónů půjde z kapitoly ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dalších deset miliónů pak bude na tuto akci vyčleněno z vládní rozpočtové rezervy ministerstva financí. Odtud přitom mělo být podle návrhu vyplaceno o deset miliónů více.

"Jsem úplně v šoku. Nejhorší je, že není žádný další výhled. Rok se snažíme a dnes nemáme vůbec žádnou perspektivu," řekla ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Momentálně to totiž vypadá, že neexistuje návrh systémového řešení, na základě kterého by byla největší motoristická akce na území Česka podporována v budoucnosti.

Pořadatelé brněnského závodu si původně přáli, aby jim stát uhradil celý takzvaný zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa, což je přibližně sedmdesát miliónů korun. Takovou částku však nikdy ze státní pokladny nedostali, dotace se v minulosti pohybovaly v obdobných relacích jako letos.

Pro letošek ale již počítali s podporou ve výši 40 miliónů korun, kterou měli předjednanou. Po pondělním setkání premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem Chládkem navíc nic nenasvědčovalo tomu, že bude snížená. "Všichni říkali, že nás podpoří. Nevím, co se mohlo stát. Z našeho pohledu je s podivem, že akce, která má návratnost (z pohledu odvodu daní do rozpočtu), tak je zamítnuta," řekla Ulmanová.

Podnik je pro organizátory ztrátový

Pro organizátory je brněnská Velká cena ztrátovým podnikem, loni na ní prodělali 41,7 miliónu korun. Zhruba polovinu nákladů tvoří zalistovací poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa.

Nad budoucností závodu kvůli tomu už několik let pravidelně vznáší otazník. O tom, zda se bude Grand Prix v Brně konat i příští rok, by se mělo rozhodnout do poloviny července. Momentálně to spíše vypadá, že zástupci Automotodromu promotérovi MS příští týden oznámí, aby s nimi pro rok 2015 nepočítal.

"Teď nemáme zase vůbec nic a před sebou úřednickou mašinérii. Spíše se přikláním k tomu vše zrušit. Budeme mít u nás jiná mistrovství světa, která se podpoří od státu," uvedla Ulmanová, která ale předpokládá, že v příštích dnech zástupci okruhu vyvinou aktivitu, aby se jim přece jen podařilo získat podporu od státu. "Věřit příslibům si už ale v tuhle chvíli netroufám," dodala.

Letos se závod na Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly