Rossi popáté za sebou králem Grand Prix

Ital Valentino Rossi už popáté za sebou nenašel přemožitele v závodu mistrovství světa silničních motocyklů. V sobotní Velké ceně Nizozemska v Assenu se sice propadl z pole position až na sedmé místo, přesto se šestadvacetiletý fenomén na konci radoval ze šestého vítězství v sezóně. Letos se svou yamahou nevyhrál jen v Portugalsku, kde skončil druhý.

Za ním skončil krajan Marco Melandri, který do poloviny závodu udával tempo, za pilotem hondy se umístil Rossiho týmový kolega Colin Edwards z USA. Rossi svou dominanci doložil v posledním kole, když překonal traťový rekord na nově zkrácené trati okruhu Van Drenthe.

Argentinec Sebastian Porto vyhrál závod dvěstěpadesátek a připsal si v letošní sezoně premiérové vítězství. Český jezdec Jakub Smrž na hondě se po startu z 11. místa propadl do třetí desítky a po stíhací jízdě skončil šestnáctý na první nebodované pozici.

Porto s aprilií se při obhajobě loňského triumfu prodral do čela ze třetího místa v předposledním kole. Vedení už uhájil před mistrem světa Danielem Pedrosou ze Španělska a jeho krajanem Jorgem Lorenzem, který absolvoval závod se zlomenou klíční kostí. Pedrosovi druhé místo stačilo k udržení průběžného vedení v šampionátu, Porto už je čtvrtý.