Rubriky:

Motocykly

Zastupitelé schválili Jihomoravský kraj jako garanta Grand Prix

18. září 2014 10:10 - Brno

Jubilejní 50. ročník motocyklové Grand Prix v Brně je o krok blíž k realizaci. Krajští zastupitelé schválili návrh hejtmana Michala Haška (ČSSD), aby se kraj stal garantem konání akce pro příští rok. O získání potřebné licence bude jednat s promotérskou společností Dorna. Hašek má dále za úkol požádat ministerstvo školství o poskytnutí 40 miliónů korun na závod a brněnský magistrát o deset miliónů. Takzvaný zalistovací poplatek nutný pro konání Velké ceny činí 70 miliónů korun.

 

www.karelabraham.com

Právě zalistovací poplatek za zařazení akce do kalendáře mistrovství světa je důvodem, proč se dosavadní pořadatel Automotodrom Brno rozhodl skončit. Poplatek totiž představuje zhruba polovinu nákladů a akce je kvůli tomu prodělečná.

Po souhlasu zastupitelů se může kraj stát garantem a zavázat se, že 70 miliónů korun na poplatek sežene. "Chceme se s Dornou domluvit na získání licence minimálně na tři roky. Na čím delší dobu to je, tím nižší částka bude," uvedl Hašek.

Kraj chce získat peníze nejen od státu a Brna, ale také od podnikatelů. "Ministerststvo školství požádáme o 40 miliónů a Brno o 10. Hodláme oslovit ale i podnikatele. Podle našich informací mají díky závodům obrat až jednu miliardu korun, a proto je pro ně pořádání akce z hlediska příjmů důležité," řekl Hašek. Jednat bude s hospodářskou komorou, ale také s provozovateli hotelů, restaurací a čerpacích stanic. Chybějící peníze doplatí kraj, který už v minulosti poskytoval 10 miliónů korun.

Zastupitelé napříč politickým spektrem se už dříve shodli na tom, že Velká cena dělá Brnu reklamu a bylo by škoda o ni přijít. Klára Liptáková z koaliční KDU-ČSL označila Grand Prix za rodinné stříbro Brna, nicméně sdělila, že bude potřeba řádně rozklíčovat nynější financování, aby nebyla podpora zbytečně přehnaná. Helena Sýkorová z opoziční KSČM uvedla, že podpora akce je na místě a ztrátou Velké ceny by Brno přišlo o tradici. Za dobrou reklamu považuje závody i opoziční Jiří Crha z ODS nebo Irena Matonohová z TOP 09 a Nezávislých.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly