Márquez mistrem MotoGP. Hanika v Japonsku dvanáctý, Kornfeil s Abrahamem upadli

Motegi

Španěl Marc Márquez s předstihem obhájil titul mistra světa v MotoGP. V Japonsku dojel druhý a tři závody před koncem má nedostižný náskok. Karel Hanika v motocyklové Grand Prix Japonska obsadil dvanácté místo ve třídě Moto3 a připsal si tak čtyři body do hodnocení mistrovství světa. Další český jezdec Jakub Kornfeil po pádu těsně za polovinou závodu vyšel naprázdno. Jako první projel cílem Španěl Álex Márquez, mladší bratr Marca Márqueze, a po třetím triumfu v sezóně si upevnil vedoucí pozici v šampionátu.

Alex Marquez oslavuje po závodě v Motegi.

Hanika dosáhl na body po startu až z 23. místa. Úvod se mu povedl a zařadil se těsně za bodované pozice, naopak Kornfeil výchozí třináctou příčku z kvalifikace neudržel a propadl se až na konec druhé desítky. Do elitní patnáctky se dokázal brzy propracovat, ale v 11. z 20 kol skončil na zemi.

„Poprvé jsem letos spadl kvůli vlastní chybě. Bolí mě celý člověk, mám naražený bok a šíleně mě bolí noha. V klidové poloze je fajn, jakmile se ale zvednu a chci jít, bolí to jako čert. Moje helma je doslova omletá ze všech stran a už asi ani nebude použitelná," přiblížil svůj stav Kornfeil.

„Měl jsem po kvalifikačním pádu pořádně natlučená záda, o to jsem šťastnější za bodový zisk. Snažil jsem se v závodě už nedělat chyby a mechanikům se podařilo nastavit velmi dobře motocykl," přiblížil Hanika.

Hanika bodoval po dvou nevydařených závodech a s 28 body mu patří 18. místo v MS, Kornfeil po čtvrté letošní „nule" zůstal na 78 bodech a je stále dvanáctý. Márquez vede tři závody před koncem o 25 bodů před Australanem Jackem Millerem, který v Motegi skončil pátý.

V závodě Moto2 si Švýcar Thomas Lüthi připsal premiérový triumf v sezóně. V čele pořadí je nadále Španěl Esteve Rabat, který díky třetímu místu zvýšil náskok na svého největšího soupeře Miku Kallia z Finska (5.) na 38 bodů.

Marc Márquez obhájil titul mistra MotoGP

Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez s předstihem obhájil titul mistra světa v královské silniční třídě MotoGP. V dnešní Velké ceně Japonska v Motegi obsadil druhé místo za krajanem Jorgem Lorenzem a tři závody před koncem seriálu má nedostižný náskok. Karel Abraham závod po pádu nedokončil.

Jednadvacetiletý Márquez získal celkem čtvrtý titul za pět sezón. V roce 2010 triumfoval ve stopětadvacítkách, o dva roky později ovládl Moto2 a od té doby je pánem MotoGP. K obhajobě směřoval razantně a přemožitele našel až v 11. závodě sezony v Brně. Pak už byl na pódiu jen při triumfu v Británii, ale dostatečný náskok mu stačil k tomu, aby se už v 15. závodě a v domovské zemi svého továrního týmu Honda radoval z konečného prvenství.

„Jsem rád, že jsem získal titul právě na domácím okruhu Hondy," radoval se Márquez. „Těžko hledám slova... Jsem druhým rokem v MotoGP a mám druhý titul. Je to neuvěřitelné, něco takového jsem si ani nedokázal představit," dodal.

V Motegi nestačil jen na Lorenza, který vyhrál podruhé za sebou. Titul si Márquez zajistil poté, co po napínavém souboji na druhý pokus předjel Valentina Rossiho a už se před ním udržel. Italské hvězdě třetí místo stačilo k posunu na celkovou druhou příčku, na níž má stejně bodů jako Španěl Dani Pedrosa a o pouhé tři víc než Lorenzo.

Abraham se od počátku pohyboval za bodovanými pozicemi a v devátém kole upadl. Stejně jako minule v Alcaňizu do cíle nedojel a v hodnocení MS mu stále patří s 33 body 17. příčka.

„Od začátku závodu jsem cítil, že není brzda v pořádku, ale nějak jsem se snažil jet. Jenže pak člověk přijede ve dvou stovkách do zatáčky, zabrzdí a páka se propadne. Naštěstí jsem to vyřešil položením motorky, aniž bych se přizabil. Brzda je ale součástka, na kterou se musím stoprocentně spolehnout, nemůže tam být ani promile možnosti selhání," mrzelo Karla Abrahama.